Mulčování chytří zahradníci okoukali z přírody

V přírodě se totiž odkrytá půda nevyskytuje. Mělo by jí být co nejméně i na zahradě, aby z ní vítr neodnášel cenné částice, voda nevyplavovala živiny, slunce nevysušovalo a aby se na povrchu netvořil tvrdý půdní krunýř. Mulč sníží nároky půdy na kypření i zálivku, brzdí růst plevele, podporuje tvorbu humusu, chrání kořeny rostlin i prospěšné půdní mikroorganismy před výkyvy teplot a přispívá k pěknému vzhledu zahrady. Čím vším lze mulčovat a který materiál se hodí kam, popisuje článek Mulčování půdu chrání.

Hmyz vítaný i ten obtížný

Jak se chránit před komáry? Nejdokonalejší ochranou obličeje je repelentem ošetřený klobouček s moskytiérou. Při večerním posezení pod pergolou zase mohou pomoci odpuzující louče, svíčky a tyčinky ve tvaru spirály, které dlouho doutnají či hoří, pěkně vypadají a mají obvykle i příjemnou vůni. V článku s titulkem Bzzz… najdou zoufalí i řadu receptů na domácí repelenty s obsahem skořicové silice, Tea tree oleje, levandule, rozmarýnu, hřebíčku a dalších bylinek.

Naopak ten, kdo chce mít jistotu dostatečného opylení zahradních rostlin, ocení informace z článku Užitečné včelky samotářky. A třeba se pak pustí do stavby hmyzího hotelu podle návodných fotografií. Není vůbec vyloučeno, že nad tím dobrodružným nápadem užasnou a zajásají i děti.

Technika na vodu

Jezírková, bazénová, zahradní, sudová, domácí, studniční či kalová, s takovými označeními čerpadel se můžeme setkat na trhu. V článku Čím čerpat vodu zájemci najdou rady, podle kterých technických parametrů vybírat čerpadlo vhodné pro daný účel.

Lemy okolo oken

Podnětné nahlédnutí do světa lidového stavitelství nazvané Šambrány a spol. vysvětluje hned několik architektonických pojmů, které se týkají okenních otvorů. Kupříkladu šambrána, tedy lem okna, má svůj historický vývoj, bývá profilovaná i plochá, kamenná, dřevěná, zděná nebo štuková, široká i lištová… Ploché omítkové či malované šambráně se říká pasparta a také ona by měla lemovat okenní otvor ze všech čtyř stran, doporučuje autor článku Karel Bárta.

Tajemství bylinkové zahrádky

Koho láká zahradní pěstování bylinek pro příležitostné léčebné využití, najde v článku Léčivá zahrada přehled více než dvaceti rostlin, které pomáhají při nachlazení, zažívacích potížích, únavě, nervozitě, nespavosti nebo i při léčbě alergií.

Grilování: jeskynní, zlatokopecké, chalupářské

Důkladně probrané téma přináší obsáhlá příloha letního speciálu s příznačným názvem Grilování od A do Z. Obsahuje recepty, popisy grilů a grilovacích technik, trendy ve výběru surovin, možnosti jejich přípravy pro grilování, zdravotní hlediska, tipy praktické stejně jako inspirativní, ba i trochu grilovací historie.

Designerem snadno a rychle

Odkládací stolek ke grilu, skříňka na verandu, ale klidně i stylové poličky do podkroví mohou vzniknout z obyčejných lísek. Tedy dřevěných, pokud je seženete. Autorce nápadu Pavle Jelínkové se to povedlo, a tak mohla vytvořit inspirativní Nábytek za pár kaček.

Svou účelností i komfortním vzhledem jistě zaujme velký zahradní stůl, do jehož bytelné prkenné desky vložil autor Robert Skála čtyři keramické dlaždice na odkládání horkých nádob. Zdaleka to není jediná Inspirace pro šikuly, která čeká na čtenáře letního speciálu Receptáře ročníku 2013.

Speciál Léto na chalupě si můžete
koupit ve vybraných prodejnách tisku,
nebo si jej objednat na zvýhodněných telefonních linkách:

  • v Česku 810 800 020

  • na Slovensku +421 850 111 223
  • Objednávat lze i prostřednictvím e–mailu: zakaznik@vyber.cz

    Podrobný obsah

    Předplaťte si Receptář