Děti se v bludištích a labyrintech jistě vydovádějí bez pobízení. Navíc k deseti zámeckým labyrintům právě během narozeninové slavnosti přibude jedenáctý sourozenec.

Můžete si tady sami vyzkoušet to, co se o labyrintech tvrdívá: Zda opravdu vyzařují tajemnou energii, která člověka posílí. Připravena je také přednáška, která poodkryje záhady labyrintů a jejich historie.

Britové v kukuřici

Loučeňské Labyrintárium projektoval britský specialista Adrian Fisher známý vedle jiného budováním sezonních kukuřičných bludišť. Ve Velké Británii patří desítky areálů se vzrostlou kukuřicí k oblíbeným rodinným výletním cílům. Připravené objevitelské trasy a programy, testy dovedností, motivační příběhy a nečekaná překvapení si užívají sourozenci, tátové, mámy, dědečkové a snad i babičky.

Kukuřičné labyrinty přibývají také ve Spojených státech, objevily se na jihu Kanady a v Jihoafrické republice. Adrian Fisher je nadšeným stavitelem i propagátorem labyrintových zážitků.

Zimostráz, dřevo, kámen, tis

V Loučeni jsou labyrinty postaveny ze zahradních materiálů, rostlin, dřeva, kamenů. Propojuje je naučná stezka, na které se dozvíte i zajímavosti z historie bludišť.

Palisádové bludiště má skluzavku.

Buxusové bludiště u zámku vzniklo ve stylu barokní zahrady. Základem se stala nízká keříková rostlina, zvaná též zimostráz.

Travnatý labyrint zdobí okolí zámecké kaple.

Jen po setmění oceníte kouzlo světelného labyrintu na zámeckém nádvoří.

Dlážděné bludiště má komorní rozměry, ale nabízí různě barevné cesty i altán k odpočinku.

Kamenný labyrint z říčních valounů je skryt v lese. Zejména houbaři se v něm budou cítit jako doma.

Tisové bludiště je v Loučeni největší. Jednou bude jistě vysoké jako zmíněné kukuřičné; sestoupíte do něj z lávky a budete ztraceni…

V loučeňském parku je také provazové bludiště, pískový labyrint a bludiště, do kterého se můžete vydat jen svým prstem.

Potkáte tu i Minotaura, děsivého strážce labyrintu v krétském Knossu. Hezké narozeniny!

Informace: zámecké infocentrum, tel. 325 585 228

Foto archiv zámku Loucen a autor