obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lysice: jarní květy v zámeckých komnatách

V zámecké jídelně to voní perníkovými kraslicemi a kuřátky, tabuli zdobí vrtané skořápky s ornamentem a spousta tulipánů. Každoroční lysická jarní aranžmá stojí za vidění.

Květinové vazby pro oblíbenou jarní výstavu v interiérech zámku v moravských Lysicích tvoří zdejší zahradníci, a pod jejich vedením dokonce i další zaměstnanci správy zámku.

Některé místnosti, třeba čínský salonek, zase oblékají do jarních šatů florističtí mistři ze zahradnické školy v Brně-Bohunicích.

Většina vystavených květin pochází ze zámecké oranžérie. Také bílé kaly.

Jejich majestátní kornouty zvlášť vyniknou v prostorách elegantně zařízené dobové knihovny rakouské spisovatelky Marie Ebner − Eschenbach, hraběnky z rodu Dubských, který lysický zámek vlastnil.

Velikonoce, čas tulipánů

Výstava květin v LysicíchVýstava květin v LysicíchAutor: Archiv ireceptar.cz

„Stačí doplnit tulipán narašenou větvičkou kroucené vrby, kvetoucí forsythie, tedy zlatice nebo kočičkami a nádherné jarní aranžmá je hotové,“ říká zámecká zahradnice Helena Svobodová. 

„Podívejte, jak je to krásné. Člověk má pak úplně sluníčkovou  náladu. Když je pěkné počasí, o materiál není nouze a ty tulipány ani nepotřebujete.

Množství šikovných drobností koupíte za přijatelný peníz v květinářství. Kelímek s upolínem, k tomu trošku mechu a je to,” doporučuje zahradnice ze zámku v Lysicích.

„Hodí se vazbu doplnit mašlí nebo třeba malou, vlastnoručně vyrobenou pomlázkou. Jde jenom o to trefit se do svého vlastního vkusu a do toho, co se hodí dom. Lidé dělají dobře, když něco pěkného dají také za dveře. K tomu výborně poslouží třeba starý hrnec.

Květinové dekoraceKvětinové dekoraceAutor: Archiv ireceptar.cz

A s dětmi, s těmi se při takovém aranžování dozajista vyřádíte,” říká zahradnice se smíchem a moravským přízvukem a dodává: „I jednoduché košíčky, do kterých se aranžmá dá umístit, si můžete snadno vyrobit.“

Kamélie, orchideje, kaly, citrusy...

Během velikonočního víkendu mají lysičtí zahradníci napilno. Kdo jejich jarní už výstavu zažil, ví, že si v oranžérii a zámeckém zahradnictví může koupit květiny i nejrůznější sazenice a také se poradit, jak kterou rostlinu pěstovat, zda ji dát do truhlíku nebo do závěsného hrnku, které druhy namíchat do záhonu a jakým způsobem…

Nebo jenom obdivovat zdejší kamélie, orchideje, kaly, citrusy a jiné rostliny pěstované v zámeckém skleníku z druhé poloviny 19. století.

Květinové aranžmáKvětinové aranžmáAutor: Archiv ireceptar.cz

Přijeďte se podívat na působivá květinová aranžmá umístěná mezi sbírkami historického nábytku, skla, porcelánu, obrazů i knih v pozoruhodných interiérech státního zámku v Lysicích. (Tel. 516 472 235)   

Foto autor

Akční letáky