obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Máslovice: betlém z másla

„Modelovat figurky z másla není nijak složité,“ tvrdí pražská výtvarnice Šárka Havlíčková, která pravidelně tvoří betlém z másla pro Muzeum másla v Máslovicích. Hotové dílo je sice vystaveno v chladné místnosti, nicméně máslo lze modelovat při pokojové teplotě.

V rodině někdejšího starosty a otce pozdější starostky Máslovic Vladimíry Sýkorové se někdy v roce 1996 zrodil nápad založit v maličké obci, ležící severně kousek od Prahy, Muzeum másla.

Byl to zčásti bláznivý a zčásti docela jasný záměr vymyslet něco, co by oživilo vísku a dění v ní. Ve svých dějinách neměla obec nic společného s máslem. Název dostala v dávném středověku, kdy ji vlastnil rod Másloviců.

Muzeum másla tu otevřeli koncem roku 1997, na jaře následujícího uspořádali první stloukání másla. To se později propojilo s dobře zavedeným turistickým pochodem Šlápota. Dnes k této dubnové akci patří country koncert, divadlo i minijarmark lidových řemesel a k Máslovicím řada dalších nevídaných událostí. Například: masopust, turnaj čarodějnic v nohejbale, skotačení se Skoty, vinobraní, dýňování či listopadová máslová dílna.

Máslovice Máslovice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V ní si zájemci mohou vyzkoušet, jaké to je modelovat figurky z másla. Neobvyklý seminář vede výtvarnice Šárka Havlíčková z Prahy, která tvoří pro Muzeum másla v Máslovicích betlém z másla od roku 2000.

Jde to jako po másle, zkuste to!

„Modelovat z másla není složité,“ tvrdí výtvarnice. „Jde to jako po másle. Potřebujete se na ten materiál jen dobře naladit, jinými slovy měli byste věřit, že s máslem se dá modelovat, že jste schopni hmotu udržet v nějakém tvaru. To spoustu lidí překvapí.

S máslem se dá pomocí širších špachtlí v pohodě pracovat při pokojové teplotě asi tak 45 minut. Je to práce dost podobná modelování hlíny. Kdo má trochu výtvarného talentu, půjde mu to velmi dobře.

Máslovice Máslovice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kostku másla si nejprve rozkrájím na plátky asi 8 mm silné, ty pak rozmačkám a z hmoty tvaruji figurku. Na jednu postavu vysokou tak deset dvanáct centimetrů spotřebuji celou kostku, tedy 0,25 kg másla. Ale například na slona bývá potřeba 0,5 kg másla.“

Inspirace z Tibetu

S nápadem vymodelovat betlém z másla pro Muzeum másla přišla výtvarnice Šárka Havlíčková. Chtěla své činorodé kamarádce Vladimíře Sýkorové — tehdy již starostce Máslovic — pomoci obohatit život vesnice o další veselou akci.

Nutno dodat, že Šárka se inspirovala ve zvyku vážném a pocházejícím ze vzdálených míst: Tibeťané používají pro své buddhistické obřady jačí máslo. Slouží jako základ hmoty, z níž pomoci forem modelují sošky a ty pak vystavují v chrámech. Anebo pomocí másla a barev vytvářejí obrazy, které jsou stejně pomíjivé jako lidský život...

Máslovický máslový betlém má výhodu, že v zimě není pomíjivý. Ve výstavní síni se totiž netopí, a tak tu bývá k vidění do konce ledna.

Foto archiv Muzea másla v Máslovicích

Akční letáky