V rodině někdejšího starosty a otce pozdější starostky Máslovic Vladimíry Sýkorové se někdy v roce 1996 zrodil nápad založit v maličké obci, ležící severně kousek od Prahy, Muzeum másla.

Byl to zčásti bláznivý a zčásti docela jasný záměr vymyslet něco, co by oživilo vísku a dění v ní. Ve svých dějinách neměla obec nic společného s máslem. Název dostala v dávném středověku, kdy ji vlastnil rod Másloviců.

Muzeum másla tu otevřeli koncem roku 1997, na jaře následujícího uspořádali první stloukání másla. To se později propojilo s dobře zavedeným turistickým pochodem Šlápota. Dnes k této dubnové akci patří country koncert, divadlo i minijarmark lidových řemesel a k Máslovicím řada dalších nevídaných událostí. Například: masopust, turnaj čarodějnic v nohejbale, skotačení se Skoty, vinobraní, dýňování či listopadová máslová dílna.

V ní si zájemci mohou vyzkoušet, jaké to je modelovat figurky z másla. Neobvyklý seminář vede výtvarnice Šárka Havlíčková z Prahy, která tvoří pro Muzeum másla v Máslovicích betlém z másla od roku 2000.

Jde to jako po másle, zkuste to!

„Modelovat z másla není složité,“ tvrdí výtvarnice. „Jde to jako po másle. Potřebujete se na ten materiál jen dobře naladit, jinými slovy měli byste věřit, že s máslem se dá modelovat, že jste schopni hmotu udržet v nějakém tvaru. To spoustu lidí překvapí.

S máslem se dá pomocí širších špachtlí v pohodě pracovat při pokojové teplotě asi tak 45 minut. Je to práce dost podobná modelování hlíny. Kdo má trochu výtvarného talentu, půjde mu to velmi dobře.

Kostku másla si nejprve rozkrájím na plátky asi 8 mm silné, ty pak rozmačkám a z hmoty tvaruji figurku. Na jednu postavu vysokou tak deset dvanáct centimetrů spotřebuji celou kostku, tedy 0,25 kg másla. Ale například na slona bývá potřeba 0,5 kg másla.“

Inspirace z Tibetu

S nápadem vymodelovat betlém z másla pro Muzeum másla přišla výtvarnice Šárka Havlíčková. Chtěla své činorodé kamarádce Vladimíře Sýkorové — tehdy již starostce Máslovic — pomoci obohatit život vesnice o další veselou akci.

Nutno dodat, že Šárka se inspirovala ve zvyku vážném a pocházejícím ze vzdálených míst: Tibeťané používají pro své buddhistické obřady jačí máslo. Slouží jako základ hmoty, z níž pomoci forem modelují sošky a ty pak vystavují v chrámech. Anebo pomocí másla a barev vytvářejí obrazy, které jsou stejně pomíjivé jako lidský život...

Máslovický máslový betlém má výhodu, že v zimě není pomíjivý. Ve výstavní síni se totiž netopí, a tak tu bývá k vidění do konce ledna.

Foto archiv Muzea másla v Máslovicích