obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Máte chuť na rybu? Jeďte na výlov!

Podzimní výlovy rybníků lákají k výletu do přírody a také k ochutnání rybí lahůdky. Ať už rožněného lína u stánku na hrázi, nebo rybího menu v blízké restauraci. A také doma − rybáři prodávají čerstvé úlovky, hlavně kapry.

Od  začátku října do poloviny listopadu sloví rybáři vice než sto chovných rybníků v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Některé výlovy se konají o víkendu a pro návštěvníky je připraveno občerstvení, trhy i hudební program, v blízkých obcích nezahálejí ani restaurace, které nabízejí rybí menu...

Pozorování rybářské tradice se dá zpestřit procházkou po místních přírodních nebo kulturních zajímavostech.

Selibovský

Překvapit vás může třeba tvrz Klokočín poblíž Selibovského rybníka u Maletic na Písecku. Její historie začíná ve středověku a koncem 60. let minulého století zde František Vláčil natáčel film Markéta Lazarová. Díky soukromé iniciativě se chátrající objekt proměnil ve výstavní galerii. Za humny tvrze vede naučná stezka okolo Klokočínského rybníka.

výlov 2010 výlov 2010 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podkostelní

Výlov Podkostelního rybníka v Putimi je mezi místními oblíben též kvůli paběrkování. Jakmile rybáři skončí svou práci, hvizd píšťalky odstartuje lov zbylých ryb. Diváci na hrázi fandí mužům bez rozdílu věku, kteří se se vrhají s podběráky a pytli do posledních kaluží. Obec na řece Blanici má nezaměnitlenou atmosféru díky architektuře lidového baroka, kamennému mostu, mlýnu, hospodě, ale i někdejší četnické stanici, v níž se natáčel film Dobrý voják Švejk.

Řežabinec

Úplně jiný charakter má listopadový výlov jihočeského rybníka Řežabince poblíž obce Ražice na Písecku. Koná se ve všední den a velký návštěvnický ruch by tu ani nebyl vítaný. Rybník je součástí národní přírodní rezervace s velmi cennou florou a faunou.

Ornitologové zde a v okolí napočítali přes 160 ptačích druhů. Hnízdí tu na pět tisíc párů racka chechtavého! Při tazích se tu zastavují bahňáci, hejna divokých kachen a hus a mnoho jiných ptáků. S přírodními hodnotami místa seznamuje návštěvníky naučná stezka s vyhlídkovou věží.

výlov rybníka výlov rybníka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vrkoč

Rybník Vrkoč u Pohořelic zatahují rybáři zpravidla čtyři až pět dní včetně víkendu, denně od časného rána. Po všechny čtyři dny jsou tedy k vidění klasické postupy výlovu ryb s ručně taženou sítí a také je zajištěn prodej rybích specialit a živých ryb.

Olšovec

Mohutný jarmark provází výlov populárního rybníka Olšovce v Jedovnici. Hráz je plná stánků s nejrůznějším zbožím od rybích a masových specialit až po trdelníky, od čepic až po keramiku. Nechybí kolotoč, poníci, dobra nálada, ačkoliv někdy se přilétnou podívat i sněhové vločky. Restaurace Ošlovec dělá čest svému jménu a nabízí rybí menu. A všude kolem okouzlují krásy Moravského krasu v podzimním kabátě.

jarmark u rybníka Olšovce v Jedovnici jarmark u rybníka Olšovce v Jedovnici Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Markovec

Na výlov jihočeského rybníka Markovce u Sudoměře, který se konává jednou za dva roky a spíše ve všední den, shlíží obří socha Jana Žižky. Památník připomíná první slavné vítězství husitského vojevůdce 25. března 1420. 

Čtyři stovky převážně pěších mužů i žen s dětmi odolaly útoku dvou tisíc rytířů na koních v železné zbroji. Husité se svými dvanácti vozy zaujali výhodné postavení na malé výšině, chráněné rybníky a bažinami a nakonec i díky mlze zmatené těžkooděnce zahnali na útěk.

Žulový pomník vytvořil v roce 1925 sochař Emanuel J. Kodet. I díky němu má místo své neopakovatelné kouzlo. Vychutnáte si ho také v ranní mlze při podzimní procházce po návrší a hrázích, než rybáři ze Školního rybářství v Protivíně zvednou síť a roztřídí úlovek.

Foto autor

Akční letáky