obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Mladá Boleslav: Mistrovství Evropy ve flyballu

Představte si, že jste nikdy neviděli některý ze známých týmových sportů a náhle dostanete pozvánku na jeho evropský šampionát. Nejspíš by vás nadchl způsob hry, její napínavý průběh, výkony hráčů. Užili byste si dosyta diváckého rozčilení, radosti i zklamání. Právě takové zážitky přináší moderní psí sport - flyball.

Kynologický areál Krásná Louka v Mladé Boleslavi na břehu Jizery hostil od 4. do 6. července 2008 Mezinárodní mistrovství Evropy ve flyballu.

Sešla se tu bezmála padesátka soutěžních týmů ze sedmi zemí. Soutěžilo se na dvou stejných souběžných drahách, a to každý s každým a posléze vyřazovacím způsobem na dvě prohry.

Prostě tak, jak stanovují pravidla flyballu:

Za každý tým startuje čtveřice psů libovolných plemen a velikostí, zcela jistě však temperamentních a nadšených pro aport.

Každý pes jeden po druhém zdolává dráhu dlouhou celkem 31 metrů, dvakrát přitom přeskáče čtveřici stejných skokových překážek. V polovině běhu se otáčí při doskoku na desku mechanického boxu, z něhož vystřelí míček. Pes ho lapí a aportuje přes překážky zpět.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Jeden z půvabů rychlého sportu spočívá v tom, že psi v týmu se postupně míjejí na startovní, resp. cílové čáře. Střídačky, jak výměně psů v prostoru startu a cíle říkají psovodi, bývají v boji o vítězství rozhodující. Pokud pes vběhne na trať předčasně, tedy dřív, než ji opustil předchozí člen týmu, musí běžet v tomtéž běhu znovu. To je krok k prohře. Stejně jako příliš velká prodleva při střídání psů. Nezbytná je vzájemná snášenlivost psů.

Bojuje se o setiny vteřiny. V roce 2008 byl dosažen světový rekord časem 15,09 s právě v kolébce tohoto sportu, v USA. Toho roku drží evropský rekord belgický tým Jolly Jumpers (16,57 s), nejrychlejší český tým Hop Trop Dreams se v roce 2008 pyšní časem 18,31 s. 

A ještě tipy pro divácké zážitky 

Na velkých soutěžích se týmy utkávají v divizích, do kterých jsou řazeni podle své výkonnosti. Díky tomu vůbec nevadí, že za nejrychlejšími týmy z první divize mohou jiné v nižších divizích zaostávat třeba až o deset vteřin. 

  • V každé divizi si jako diváci můžete užít napínavé okamžiky spolu se psími i lidskými závodníky.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Pohled na bleskurychlou plavnou otočku psa na flyballovém boxu, podporovaný křikem tzv. nabíječe, uspokojí příznivce akční dynamičnosti.

Ale také na opačné straně dráhy, v prostoru před startovní a cílovou časoměrnou branou, uvidíte to, co ke sportu patří: napětí, soustředění, emoce.

Tady majitelé ve strategické souhře vypouštějí své psy na dráhu a zase je přijímají zpět, tady se radují z vítězství…    

(PS: Pokud se na některou z flyballových soutěží vydáte i se svým psem, nezapomeňte očkovací průkaz s platným záznamem o očkování.)

Akční letáky