Pocházejí prakticky ze všech koutů světa. Sbírka obsahuje figurky prasátek všech možných forem a velikostí. Jsou zhotoveny z keramiky, skla, porcelánu, dřeva, plastu, kamene, kůže, kovu, gumy, slámy, papíru. Mezi exponáty najdeme i prasátka z ušlechtilých materiálů, jako jsou slonovina, polodrahokamy a perleť.

Přímo k nakousnutí jsou prasátka z čokolády, marcipánu, perníku, a dokonce salámová. Ovšem jen jako fotografie, neboť talisman z tohoto materiálu má jen omezenou trvanlivost a po zdokumentování byl tedy zavčasu sněden.

Podobu prasátek mají i svíčky, mýdla, kuchyňská prkénka a zvonečky. Zvláštní kapitolu tvoří textil — jde nejen o klasické plyšáky, ale také o prasátka vyvedená na tričkách, ručnících, ponožkách, látkových taškách, papučích či chňapkách. Obrázky prasátek jsou vyvedeny i na papíře — jako kresby, na pohlednicích, ubrouscích, v obrázkových knížkách.

Prasátka též zdobí hrníčky, talíře, konvice, skleničky, slánky a další předměty, jako jsou tužky či zapalovače. Motiv prasátka pro štěstí se nevyhnul ani radiopřijímačům, hodinám nebo formám na oplatky, tzv. waflovačům.

Bobík chybí

„Prasátka pro štěstí se mi začala doma hromadit jako dárky k narozeninám a k novému roku od mých synů a manžela. Bylo jich čím dál tím víc, a dneska už vlastně od kamarádů, od známých i od jiných lidí nic jiného nedostávám. A vlastně od nich ani nic jiného nečekám.

Jsem už dokonce tak daleko, že když někde vidím prasátko, které se mi líbí, tak si ho koupím. To už je to poslední sběratelské stadium. Přitom mě stále fascinuje, co všechno výtvarníci na tohle jedno téma dokážou vytvořit. Prasátek mám tolik, že už si ani u všech nemůžu pamatovat, od koho, kdy a za jakých okolností jsem je dostala. A kam to všechno dávám? Hlavní ‚chlívek‘ mám v předsíni, jinde v bytě mám třeba hrníčky nebo svíčky.

A jestli mám ve sbírce také nějaký sešit Čtyřlístku s kreslenými příběhy čtyř nerozlučných kamarádů kocoura Myšpulína, pejska Fifinky, králíka Pindi a prasátka Bobíka? Tak to mi ve sbírce zatím bohužel chybí,“ odpověděla sběratelka Hana Podzimková na otázku Receptáře koncem roku 2012.

Což však samozřejmě nijak nesnižuje výjimečnost sbírky, která byla v roce 2010 oceněna Klubem sběratelů kuriozit ČR titulem Pozoruhodná sbírka (titul pak doplňuje Čestné uznání zmíněného klubu manželovi Josefu Podzimkovi za trpělivost a porozumnění vůči sběratelským sklonům jeho manželky).

V roce 2009 obdržela sbírka certifikát známé pelhřimovské agentury Dobrý den o vytvoření českého rekordu shromážděných prasátek a předmětů s tímto motivem.

Část sbírky byla na přelomu roku 2012 a 2013 k vidění v Třešti v rámci tamní tradiční vánoční výstavy betlémů.

Prasátka pro štěstí

Odkdy čuník, vepřík, selátko, prasátko, podsvinče, pašík či kanec nosí štěstí, nevíme přesně, ale traduje se, že už germánské kmeny ho pova-žovaly za nositele blahobytu, štěstí a plodnosti, dokonce ho označily za posvátné zvíře. Staří Keltové obraz prasátka pro štěstí razili na svých mincích.

Zlaté prasátko bylo příslibem zdraví a hojnosti. Dodnes dodržujeme o Štědrém dni bezmasý půst s přáním spatřit tento zázrak. Jiné teorie praví, že prasátko jako symbol štěstí pochází ze středověku. Nejhorší bojovník v turnaji provázen posměšky, dostával sele pro štěstí. Něco jako cenu útěchy?

V 16. století se prasátko objevilo také na kartách jako tzv. žolík. Nižší karta s obrázkem prasátka přebila i krále. Těmto kartám se říkalo žaludové a kulové svině.

Foto autor