Obrázky k pivu ze sbírky pivovarských reklam, tácků, účtenek
28. 9. 2014

Obrázky k pivu ze sbírky pivovarských reklam, tácků, účtenek

O sběrateli pivních tácků, kalendáříků, pivovarských vizitek, pohlednic, účtenek a jiných předmětů s tematikou piva psal Receptář prvně v roce 2010. Nabízíme další nahlédnutí do sbírky Vladimíra Linharta.

Klubovým sběratelem se Vladimír Linhart stal po vojně v roce 1966, ale známky a nálepky sbíral už dřív. „Na svůj první pivní tácek jsem narazil v hotelu v Nové Rabyni v roce 1956, byla na něm krásná modrá plachetnice.

Je to velmi osobní vzpomínka. Do toho hotelu jsme zajeli na oběd po pohřbu mého otce, který předčasně zemřel po nákaze klíštětem, bylo mi tehdy deset a půl. Ten tácek mám samozřejmě dodnes. Do vojny jsem pak shromáždil asi padesát šedesát tácků, ale pak se tempo zvýšilo,“ vypráví sběratel o své zálibě.

sběratel Vladimír Linhart

„Mám převážně zahraniční tácky. Před rokem 1989 mi při jejich shánění dost pomohlo, že jsem hrál v jazzových a swingových kapelách, tácky mi z ciziny vozili třeba známí z Laterny magiky, také jsem rozesílal ven dopisy do pivovarů s žádostí, aby mi poslali své tácky poštou. Ale stávalo se, že mi obálka z osloveného pivovaru došla s evidentně ‚probraným‘ obsahem.

Dnes zase zdražilo poštovné, a tak je pro mne nejcennějším zdrojem přírůstků do mých sbírek síť kontaktů na jiné sběratele,“ dodává Vladimír Linhart, jenž společně s dalšími nadšenci dlouhá léta pomáhá dokumentovat historické budovy pivovarů a vlastní i bohatou knihovnu mapující historii českého pivovarnictví. 

exponáty s pivní tématikou

Chvála grafiky

Papírový pivní tácek se již dávno stal pro výrobce zlatavého moku vítaným propagačním předmětem. A často bývá reklama na tácku i zajímavě výtvarně pojata. Ostatně grafika tácku je také pro Vladimíra Linharta významným kritériem pro zařazení do sbírky:

tacek na s portrétem Viktora Cibicha

Tento pán, který „dal pivu tvář“, skutečně existoval. Jmenoval se Viktor Cibich, žil v letech 1856– 1916 a pracoval jako c. a k. drážní inspektor. Stal se sice symbolem pivovaru v Krásném Březně, ale jeho obličej si v průběhu času přivlastnily i některé zahraniční pivovary.

Fiji Bitter — pivo sportovců

Fiji Bitter — pivo sportovců. Jak název napovídá, vaří je na tichomořském souostroví Fidži v jeho hlavním městě Suva.

tácek propaguje silné pivo typu stout

Drzá nebo také mosazná opice. Vzhledem k tomu, že tácek propaguje silné pivo typu stout, je přiléhavější spíše druhá varianta.

omluvný list

Omluvný list pro návštěvníka pivního zařízení.

Na tácku lze vidět mapu významných pivovarů někdejší Sudetské župy

Na pivním tácku pivovaru v Jirkově u Chomutova (Görkau) lze popatřit na dobovou mapu významných pivovarů někdejší Sudetské župy

Australské dopravní tácky

Troška pivního humoru od protinožců — tácky jako australské dopravní značky s tamní typickou faunou, komentovanou pijáckými slogany. Volně přeloženo: Sklenice dny hore! Obrážení barů. Poslední objednávky! 

Foto autor 

Pro Receptář Jan Malý.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS