6. 6. 2010

Sběratel fotbalových a hokejových odznaků

„Kopal jsem za Slavoj Praha a jako jiní Nuseláci jsem chodil do vršovického ďolíčku fandit Bohemce. Když tehdejší politruci prosazovali sovětská Dynama a Spartaky a odznak klokana zakázali, chtěl jsem ho nosit na klopě,“ říká sběratel o svých začátcích.

„Jenže odznak Bohemky byl najednou těžko k sehnání,“ vypráví pan Jiří, který si přál, aby jeho příjmení zůstalo nezveřejněno. „Navštěvoval jsem různé burzy, až mi toho klokánka nakonec prodal bývalý ligový rozhodčí pan Jenček za 10 korun,“ vzpomíná sběratel na dobu před více než padesáti lety.

Zvláštní atmosféra burz mladého fotbalistu nečekaně oslovila natolik, že je navštěvoval i nadále.

Začal si kupovat odznaky ligových fotbalových týmů, a aniž si to nějak zvlášť uvědomoval, sběratelské vášni záhy propadl.

Svůj zájem postupně rozšířil i na hokej a dnes vlastní asi největší českou sbírku několika desítek tisíc fotbalových a hokejových odznaků z celého světa.

„Odznaky měly dříve jednotnou cenu a fanoušci se hlásili ke svému klubu tím, že nosily jeho odznak na klopách. Teď už se víc nosí šály a čepice,,“ srovnává pan Jiří.

Dovolené si vybíral většinou v době MS, ME či olympiád. Byl například na Hrách v Sydney a Barceloně či v zimě v Albertville, Lillehameru a Turínu. Jako starý skaut spal většinou jen v autě, k zavazadlům pokaždé přibalil několik odznaků − a pak měnil a měnil...

Od Anglie až po Kokosové ostrovy

V jeho sbírce zřejmě nechybí žádný z odznaků domácích fotbalových a hokejových soutěží, má mj. i jeden ze tří dochovaných exemplářů odznaku vydaného k vůbec prvnímu turnaji čtyř fotbalových týmů, který se konal v roce 1896 na Císařské louce!

Cení si rozsáhlé sbírky odznaků anglické kopané a třeba i kompletní kolekce odznaků vydávaných k jednotlivým kongresům FIFA − jedním z unikátů určitě je také stříbrná medaile našich fotbalistů z MS v Římě v roce 1934. Bohatá je např. i sbírka hokejových odznaků z kanadsko-americké NHL.

„Fotbalové odznaky jsou zeměpisem světa. Nelze říci, který je nejvzácnější. Třeba pro ortodoxního sparťana je nejvzácnějším právě některý z jubilejních odznaků jeho klubu.

Jsou ovšem i hodně exotické odznaky − mám odznaky ze Sýrie, Etiopie či Tichomořských ostrovů. Kdo třeba ví, že i na Kokosových ostrovech je fotbalový svaz a má svůj odznak?“ vypráví sběratel. 

Historie jednoho odznaku

„Odznaky mají své příběhy. Jeden vám povím: Sparta potřebovala peníze pro svého profiútočníka Raymonda Brainea, a tak její funkcionáři šli s prosíkem za svým bývalým brankářem a dlouholetým mecenášem Vlastou Burianem.

Pomohl a klub mu za to dal zhotovit speciální odznak vyrobený jen v jednom jediném exempláři. Známý herec odznak hrdě nosil.

Později ho však věnoval sběrateli odznaků a současně svému zachránci − muži, který vytáhl topícího se Buriana z vody. No, a představte si, že mně se podařilo tuhle vzácnost od zmíněného sběratele získat!“ říká hrdě Jiří.

Text Ivan Veselý, foto Jan Malý

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Odznaky

(VWPsQNuBWkBwQmT6hwEjFm4Umbm~g), 25. 3. 2015, 21:30

Sháním odznak, který mi byl odcizen a byl vydán v roce 1927 na počest cesty Bohemians do Austrálie. "Bohemians 1927 Austrália. Také sháním odznak, MS ve fotbale 1976.

Odznak HC Nedvědice

(VWPsQNuB-lrpQNs6JyvjFo), 14. 5. 2013, 07:48

Sháním odznak hokejového oddílu HC Nedvědice.

Děkuji akbrv@seznam.cz

Já mám

(q8xESYSSy7PaQkv6jYmLg74uL7gN1Z), 3. 7. 2012, 20:38

Dobrý den možná by se vám hodily 2 odznáčky z olympijské hry68 MEXICO.a Olympijské hry 1968.Dištak prodám

Nový odznak

(VWPsQNuKa8AnRYSSuhIy-.4uK7ONQNs6JyvjFo), 16. 8. 2011, 11:28

Letos slaví náš klub SK Viktorie Ledvice 90 výročí založení , k tomuto výročí jsme nechali vyrobit nový klubový odznak 1921 - 2011, který má být kopií prvního klubového odznaku 1921 - 1931. viz stránky klubu
sk.viktorie.ledvice@seznam.cz

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS