„Původně jsem sbíral staré gramofonové desky s jazzovými nahrávkami. Od nich není daleko ke starým gramofonům – také z nich se mi podařilo sestavit menší sbírku, kterou jsem stále rozšiřoval.

Byl jsem samozřejmě častým návštěvníkem bazarů a při jedné příležitosti mi k vyhlédnutému gramofonu bazarista nabídnul jako bonus starý psací stroj. Doma jsme měli také jeden po dědovi, a když jsem novou šrajbmašinu z bazaru postavil vedle dědovy, řekl jsem si, že tyhle zajímavé stroje vlastně nikdo moc nesbírá, a tak by mohla vzniknout svého druhu ojedinělá kolekce.

To bylo, tuším, někdy v roce 1996. Během následujících dvou let jsem nasadil docela slušné sběratelské tempo – tři až čtyři nové přírůstky za týden. Když jsem pak nashromáždil kolem 250 psacích strojů nejrůznějších typů, nastal onen okamžik, kdy se ze sběratele stává muzejník:

V České Kamenici jsem v roce 1999 koupil zchátralý domek a pustil jsem se do jeho rekonstrukce s tím, že v přízemí umístím reprezentativní část své sbírky a zpřístupním ji veřejnosti. O čtyři roky později jsem pak muzeum opravdu otevřel,“ prozrazuje Miroslav Němec.

Muzeum

Sbírka Miroslava Němce zahrnuje na 550 mechanických psacích strojů vyrobených do roku 1950. Z toho 310 exponátů je vystaveno v muzeu v České Kamenici, ostatní jsou uloženy v depozitáři.

Expozice muzea je rozdělena do tří částí.

  • V první jsou zastoupeny malé a netypické psací stroje plus ukázky mechanických kalkulaček.
  • Ve druhé části jsou vystaveny psací stroje vyrobené v USA a Velké Británii. Zahrnuje i nejstarší exponát Remington model 7 vyrobený v roce 1895.
  • Třetí část expozice tvoří výrobky z Německa a dalších evropských zemí, tedy i z bývalého Československa.

Před válkou se u nás vyráběly psací stroje především v Brně. Šlo však o licenční výrobu strojů pod značkou Remington–Zeta.

Původní českou konstrukci ve sbírce zastupuje firma Matouš z Českých Budějovic.

Muzeum psacích strojů v České Kamenici je otevřeno o víkendech od poloviny května do poloviny září, vždy od 14 do 18 hodin.

Vydáte-li se na výlet do krásného kraje, kde se potkává České středohoří, Českosaské Švýcarsko a Lužické hory, vypravte se také do muzea. Určitě stojí za návštěvu. Najdete je v České Kamenici kousek od náměstí naproti vchodu do zámku.

Z historie psacích strojů

Pokusy sestrojit nástroj, který by ulehčil písařům od křečí v prstech a také pomohl psát nevidomým, se objevovaly v Evropě od 18. století – například v roce 1714 jistý Henry Mill obdržel v Británii patent na zařízení, popsané jako stroj k psaní. Bohužel o jeho konstrukci není nic známo. V Německu je pak doloženo zařízení Friedricha von Knausse z roku 1760.

První patent na psací stroj s doloženou konstrukční dokumentací podal v roce 1829 Američan William Austin Burt. Předtím i poté byla vyvinuta celá řada psacích strojů nejrůznějších konstrukcí z nejrůznějších materiálů. Například v roce 1865 Dán Rasmus Malling–Hansen vyvinul tzv. Writing Ball – psací kouli s polokulovitým uspořádáním kláves, která se začala vyrábět v roce 1870 a v kancelářích byla používána ještě na počátku 20. století.

Ovšem první komerčně úspěšný psací stroj vyvinuli v roce 1867 pánové Ch. Latham Sholes, Carlos Glidden a Samuel W. Soulé z Milwaukee v USA. Jejich patent pak od roku 1873 začala vyrábět firma Remington a tento psací stroj se masově rozšířil a v různých vylepšených konstrukčních podobách přetrval prakticky až do přelomu 20. a 21. století, kdy mechanické psací stroje vytlačily počítače. Ale ne tak úplně. Takzvané Qwerty uspořádání klávesnice prvních remingtonek přetrvává na klávesnicích počítačů s drobnými regionálními obměnami dodnes.

Zajímavé modely ve sbírce

Německá firma Wanderer prezentovala svůj rozvoj přímo na svých výrobcích. Stroje značky Continental nesly štítky zachycující podobu továrny, ze které vyšly, a tak dokumentují, jak se skromné budovy z roku 1905 později rozrostly do rozsáhlého areálu.

Slepecký stroj Picht vyrobený v roce 1905 má šest kláves s šesti jehlami, které v papíru vytvářejí hmatová písmena úderem proti kovadlince s důlky

Takzvaná plná klávesnice stroje Smith Premier No. 10 z roku 1910, který nemá přeřaďovač na malá a velká písmena. Tento psací stroj má tedy 84 typových pák ve dvojitém segmentovém koši.

Případné dotazy na sběratele adresujte na e-mail: index.nemec@centrum.cz

Netypický stroj Mignon model 2 z roku 1905 s centrálním válečkovým nosičem znaků (typů). Požadovaný znak se nastaví ukazovátkem na celuloidovém poli a vytiskne se pravou psací klávesou. Levá klávesa slouží jako mezerník.