Paeonia lactiflora ´Fu Gui Hong´

Nenechte si ujít: Unikátní sbírka dřevitých pivoněk už je v plné kráse

Nezvykle teplé počasí urychlilo také kvetení dřevitých pivoněk. Jednu z předních evropských kolekcí těchto nádherných rostlin najdete v severní části pražské Botanické zahrady.

Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek pivoněk v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout. Milovníci bohatých vonných květů by rozhodně neměli svou návštěvu trojské botanické zahrady odkládat, díky teplému počasí kvete sbírka v letošním roce dříve než v jiných letech.

Paeonia lactiflora ´Fu Gui Hong´Paeonia lactiflora ´Fu Gui Hong´Autor: Archiv ireceptar.cz

Pivoňky jsou symbolem bohatství a hojnosti a hrají významnou roli v asijském umění. Výsadní postavení získaly pivoňky především v Číně. Nejstarší záznamy o pěstování pivoněk jako léčivých rostlin pocházejí z období východní dynastie Han (Chan), tedy z první ploviny 3. století. Vyšlechtěné odrůdy byly za vlády dynastie Sung (960 - 1279) vyvažovány čistým zlatem. Jednu dřevitá pivoňka přišla na tři kilogramy drahého kovu!

Pivoňková louka v pražské botanické zahradě.Pivoňková louka v pražské botanické zahradě.Autor: Archiv ireceptar.cz

I u nás patří pivoňky k ozdobám zahrad a jejich obliba rok od roku roste. „Sbírka pivoněk patří k našim prioritním sbírkám a zároveň se řadí mezi deset nejlepších v Evropě. Zhruba 500 druhů a kultivarů si návštěvníci mohou prohlédnout na Pivoňkové louce,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Paeonia suffruticosa Da Zong ZiPaeonia suffruticosa Da Zong ZiAutor: Archiv ireceptar.cz

Pivoňky jsou vytrvalé byliny či opadavé keře z čeledi pivoňkovitých. Dosud bylo popsáno přibližně 60 druhů pivoněk, které se v zahradnické praxi dělí na bylinné a dřevité. „Plané dřevité pivoňky a bylinné pivoňky jsou rozšířené na všech kontinentech severní polokoule, přičemž nejvíce druhů pochází ze Středomoří, Kavkazu a z Číny,“ vysvětluje Iveta Bulánková, kurátorka sbírky pivoněk v Botanické zahradě hl. m. Prahy. „Sbírka pivoněk obvykle vykvétá až okolo poloviny měsíce května. Letos ale díky nezvykle teplému, suchému a větrnému počasí během dubna jsou keře už nyní v plném květu,“ dodává kurátorka expozice.

Paeonia LemonDreamPaeonia LemonDreamAutor: Archiv ireceptar.cz

Pivoňky na louce i v japonské zahradě

Paeonia CalliesMemoryPaeonia CalliesMemoryAutor: Archiv ireceptar.cz

Pivoňková louka byla veřejnosti trvale zpřístupněna v roce 2011. Tato travnatá plocha s okrajovými pásy dřevin, místy vyplněnými trvalkami, sortimentem narcisů, ocúnů a drobných cibulovin, je po obvodu osázena bylinnými a dřevitými pivoňkami.

Většina z rozsáhlé sbírky pivoněk je soustředěna právě na Pivoňkové louce, sortiment japonských dřevitých pivoněk je umístěn v Japonské zahradě a jako doplněk jsou pivoňky použity také v dalších expozicích.

Travnatá plocha Pivoňkové louky je doplněna čtveřicí dřevěných bran nazvaných Čtvero ročních dob, jejichž autorkou je Adriana Skálová. Z dílny této výtvarnice pochází také další instalace: lavičky a trůn.

Nahlédněte do tajů pěstování pivoněk

Jediná známá žlutě kvetoucí bylinná pivoňka - Paeonia mlokosewitschii.Jediná známá žlutě kvetoucí bylinná pivoňka - Paeonia mlokosewitschii.Autor: Archiv ireceptar.cz

Komentované provázení sbírkou pivoněk se koná v sobotu 12. května od 14 a 16 hodin. Sraz je u pokladny v ulici K Pazderkám. Během provázení představí kurátorka Iveta Bulánková nejen celý sortiment zde pěstovaných rostlin, ale také odhalí něco z jejich historie a vývoje šlechtění. Chybět nebudou ani informace o pěstitelských nárocích, chorobách či škůdcích.

Akční letáky