Nejvhodnější jsou pro barborku větvičky třešní a višní, včetně nádherné sakury, ale také mandloně, jakékoli slivoně, kdoulovce či kaliny. Stačí jedna větvička v jednoduché váze, a výsledek je okouzlující. Zlaté květy, které vynikají v kombinaci s chvojím, poskytne vděčná forzýtie.

Barborka předpovídá budoucnost

Nechat v teple domova vykvést větvičku ovocného stromu je dávný pohanský zvyk, který později, jako mnohé další, převzalo křesťanství. Ať už kvítky vítají narození Krista nebo Slunovrat, toto krásné kouzlo přírody ve váze potěší každého.

Pokud barborka vykvetla přesně na Štědrý den, radost měly především neprovdané dívky. Bylo to znamení, že se do roka a do dne provdají. Ostatním zase slibovala dobrý rok. Pokud větévka vykvetla dříve, nic špatného to neznamenalo. Ale pokud se opozdila, každý den znamenal pro dívku další rok čekání.

V teple vykvete dříve

Den, kdy má svátek svatá Barbora, je sice léty prověřený termín, ale naši předci neměli v domech takové teplo, jako míváme my. Pokud je vaše pokojová teplota 22 °C a více, a přejete si květy až na Štědrý den, uřízněte si větvičku až o týden později. Čím vyšší teplota, tím dříve se větévka probudí a vykvete.

Vezměte si ostré nůžky

Potěšit se kvetoucí barborkou, ale stromům neublížit – to je přání každého milovníka zahrady. Větvičku si proto berte jen od starších stromů, které ztrátu na rozdíl od nejmladších sazenic vůbec nepocítí, a ustřihněte ji ostrými zahradnickými nůžkami – čistý řez se snáze hojí. Pokud o stromy rádi pečujete, můžete řeznou plochu potřít stromovým balzámem nebo štěpařským voskem. Vyberte si větvičku bohatou na květní pupeny – ty jsou kulatější, nežli špičaté pupeny ukrývající zárodky listů.

Aby větvička neutrpěla šok ze změny teploty, nechejte ji první den dva na chladnějším místě a až poté přeneste do tepla. Delším ponecháním v chladu můžete ovlivnit čas, kdy barborka vykvete.