Nocování na zahradě se stane nevšedním zážitkem pro dospělé i děti. Někomu nabídne únik od neúměrné teploty v domě, jiný ocení kontakt s přírodou a kouzlo svěžího úsvitu provázeného zpěvem ptáků, někdo zase užívá romantického pohledu na hvězdnou oblohu. Pokud se však rozhodnete přenocovat pod tím nejvyšším stropem už tento víkend, čeká vás navíc ještě jedna speciální odměna. Každoroční meteorický roj Perseidy letos vrcholí v noci z neděle 12. srpna na pondělí 13.srpna a noční obloha se rozzáří několika desítkami padajících meteorů.

Zkuste noc pod hvězdami

V létě je ta nejvhodnější příležitost přespat v přírodě. Kdo se nechce vystavovat přílišnému dobrodružství, může si pro nocování vybrat vlastní zahradu. Na své si přijdou nejen milovníci přírody, útočiště v zahradě najdou i ti, kterým se doma nedaří kvalitně spát kvůli vytrvalým vysokým teplotám panujících v posledních dnech. Milovníci pohodlí si ven vynesou matraci, skromnějším nocležníkům postačí síť nebo karimatka se spacákem. Náročnější spáči si v zahradě mohou zbudovat spací koutek, ať už zahradní altán s lůžkem nebo jinou zajímavou alternativu. Pro všechny případy se ale pro přespání v zahradě vybavte dostatečně teplým oblečením a neztratí se ani opatření proti komárům, například lampy s aromatickými oleji nebo lapače hmyzu.

Perseidy jsou vzpomínkou na kometu

Astronomický úkaz, který nám o víkendu nabídne hvězdná obloha, se každoročně opakuje. Perseidy dostaly svůj název podle souhvězdí Persea, ze kterého zdánlivě vylétají. Někdy se jim také říká slzy svatého Vavřince, který má svátek 10. srpna a byl v tento den umučen. Několik dní po jeho smrti v roce 258 prý z oblohy padaly třpytivé slzy v podobě zářivých hvězd. Jde však o kometární meteoritický roj jehož původce je prach z periodické komety 109P Swift-Tuttle. Přestože se tato kometa objevuje u Slunce jen jednou za 133 let (naposledy v roce 1992), pravidelně nám ji připomíná právě roj Perseid. Země totiž na své dráze pravidelně mezi 17. červencem a 24. srpnem prochází skrz prachový proud pocházející z komety. Částice prachu při kontaktu s atmosférou Země shoří a září jasným světlem.

Desítky za hodinu

V noci z neděle na pondělí bude tento jev dosahovat maxima a k vidění bude každou hodinu několik desítek padajících meteorů. Navíc měsíční svit nebude v tuto dobu rušit svým svitem, vstupuje totiž do fáze novu. Nejvíce budou odměněni vytrvalí pozorovatelé. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní vystoupá souhvězdí Persea nejvýše nad obzor a poskytne tak optimální úhel pro pozorování.

Přestože pro sledování jedinečného úkazu jsou nejlepší odlehlá místa s nízkým světelným smogem, poštěstí se vám jistě zahlédnout padající meteory i z vaší zahrady. Pro sledování nepotřebujete ani dalekohled, meteory jsou dobře viditelné i pouhým okem. A při čekání hledejte na obloze známější souhvězdí, jejich aktuální mapu nabízí například Česká astronomická společnost. Na jejím webu astro.cz najdete i další rady pro pozorování meteorického roje Perseid. A až se v atmosféře rozhoří první meteor, nezapomeňte si něco přát.

video