Soutěž Pivex je dnes už tradiční záležitostí. Od 90. let se na veletrh piva do Brna sjížděli milovníci zlatavého moku z celé republiky. Ačkoli samotný veletrh byl v roce 2000 zrušen, respektovaná degustátorská soutěž pokračuje dál a pivovary i konzumenti každoročně netrpělivě očekávají výsledky umístění svých favoritů.

Hlavní kritéria, podle kterých je pivo hodnoceno - chuť, vůně, plnost, barva, říz a hořkost – posuzovala šestnáctičlená porota pod vedením odborného garatna Iva Hartmana z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze. Znalci hodnotí lahvová i sudová piva, takže pivaři domácí i společenští mohou sledovat, který pivovar má nejkvalitnější produkci. Soutěž lahvových piv je rozdělena na pět sekcí – světlé ležáky, světlá výčepní piva, nealkoholická piva, tmavá piva a míchaná piva. Svou kategorii mají v rámci soutěže sudových piv i minipivovary.

Zubr si vedl dobře v soutěži lahvových piv, získal primát v kategorii světlých ležáků a první i třetí místo v sekci světlá výčepní piva. Nejvíce ovšem zabodoval pivovar Litovel. Zlatým pohárem Pivex

2017 se chlubí Litovel Dark v kategorii tmavých piv, třetí místo obsadil Litovel Premium Dark. První příčku získal i Litovel Pomelo v sekci míchaných piv doprovázené bronzem pro Litovel Červený Pomeranč. Litovel Moravan zabodoval v sekci světlá výčepní piva a odnesl si stříbro. Letošnímu Pivexu tedy dominovala pivovarnická skupina PMS Přerov a.s., jejímiž členy Litovel i Zubr jsou. Kategorii nealkoholických piv dlouhodobě ovládá Birell a nejinak tomu bylo i letos, vybojoval první a třetí místo. V sekci minipivovarů vyhrála Dobřanská hvězda 12%, kterou vaří Pivovar – Restaurant Modrá hvězda Dobřany.

Celé klání je dvoukolové, všechny testované vzorky jsou anonymní a zástupci soutěžících pivovarů v porotě nikdy neochutnávají své vlastní výrobky. Účast na Pivexu je navíc dost nákladná, přihlášení jedné značky do soutěže přijde na víc jak 10 000 Kč. I to je záruka, že 15 pivovarů účastnících se v roce 2017 věří své produkci.