obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pivovary Zubr a Litovel ovládly Pivex 2017

Jedna z nejprestižnějších degustačních soutěží piva u nás už má své vítěze. V letošním jubilejním 25. pivním klání soupeřilo 40 tuzemských značek. Odborná porota také udělila výjimečnou cenu „Pivovar čtvrtstoletí“.

Soutěž Pivex je dnes už tradiční záležitostí. Od 90. let se na veletrh piva do Brna sjížděli milovníci zlatavého moku z celé republiky. Ačkoli samotný veletrh byl v roce 2000 zrušen, respektovaná degustátorská soutěž pokračuje dál a pivovary i konzumenti každoročně netrpělivě očekávají výsledky umístění svých favoritů.

Zubr se stal ""Pivovarem čtvrtstoletí" Zubr se stal ""Pivovarem čtvrtstoletí" Zdroj: Archiv ireceptar.cz Hlavní kritéria, podle kterých je pivo hodnoceno - chuť, vůně, plnost, barva, říz a hořkost – posuzovala šestnáctičlená porota pod vedením odborného garatna Iva Hartmana z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze. Znalci hodnotí lahvová i sudová piva, takže pivaři domácí i společenští mohou sledovat, který pivovar má nejkvalitnější produkci. Soutěž lahvových piv je rozdělena na pět sekcí – světlé ležáky, světlá výčepní piva, nealkoholická piva, tmavá piva a míchaná piva. Svou kategorii mají v rámci soutěže sudových piv i minipivovary.

Zubr si vedl dobře v soutěži lahvových piv, získal primát v kategorii světlých ležáků a první i třetí místo v sekci světlá výčepní piva. Nejvíce ovšem zabodoval pivovar Litovel. Zlatým pohárem Pivex Litovel Dark získal Zlatý pohár Pivex 2017 Litovel Dark získal Zlatý pohár Pivex 2017 Zdroj: Archiv ireceptar.cz 2017 se chlubí Litovel Dark v kategorii tmavých piv, třetí místo obsadil Litovel Premium Dark. První příčku získal i Litovel Pomelo v sekci míchaných piv doprovázené bronzem pro Litovel Červený Pomeranč. Litovel Moravan zabodoval v sekci světlá výčepní piva a odnesl si stříbro. Letošnímu Pivexu tedy dominovala pivovarnická skupina PMS Přerov a.s., jejímiž členy Litovel i Zubr jsou. Kategorii nealkoholických piv dlouhodobě ovládá Birell a nejinak tomu bylo i letos, vybojoval první a třetí místo. V sekci minipivovarů vyhrála Dobřanská hvězda 12%, kterou vaří Pivovar – Restaurant Modrá hvězda Dobřany.

Celé klání je dvoukolové, všechny testované vzorky jsou anonymní a zástupci soutěžících pivovarů v porotě nikdy neochutnávají své vlastní výrobky. Účast na Pivexu je navíc dost nákladná, přihlášení jedné značky do soutěže přijde na víc jak 10 000 Kč. I to je záruka, že 15 pivovarů účastnících se v roce 2017 věří své produkci.

Akční letáky