Přečtěte si spolu se svými dětmi Pohádky k nakousnutí. Kromě milých a poutavých pohádek, které dětem přiblíží kouzlo ovoce i zeleniny vypěstované u nás, v ní objevíte netradiční recepty, děti se vydovádí i díky rozmanitým zábavným hrám. Knížka vznikla v rámci projektu Challenge Europe s cílem seznámit děti hravou formou s výhodami lokálních a sezónních potravin.

Potraviny zdravé, chutné, ohleduplné k životnímu prostředí

Proč je třeba podporovat sezónní a lokální potraviny? Proč by jim lidé měli dávat přednost před těmi zdaleka dováženými? „Je to dobrá volba pro každého, kdo alespoň trochu přemýšlí o tom, co má na talíři“, vysvětluje koordinátorka projektu Veronika Fišerová. „Z Česka se například vyveze ročně několik tisíc tun jablek a skoro stejný počet se jich zase doveze ze zahraničí.

  • Potraviny pocházející zblízka jsou přitom čerstvější a chutnější.
  • Jejich nákupem podpoříte místní výrobce a prodejce, ne nadnárodní firmy.
  • Ušetříte také emise skleníkových plynů z dopravy a často i z průmyslové velkovýroby, což je při dnes probíhajících změnách klimatu velmi aktuální."

Lokální potraviny doporučují i lékaři

„Dle mé dlouholeté zkušenosti s léčbou dětských i dospělých alergiků mohu jednoznačně potvrdit, že alergikům s nesnášenlivostí ovoce, např. jablek, v daleko menším procentu případů vadí tuzemské produkty ve srovnání s plody z dovozu“ upozorňuje MUDr. Vít Petrů, CSc., z Centra alergie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.

Vinou dlouhé přepravy a skladování také v ovoci a zelenině prokazatelně a velmi rychle klesá obsah cenných látek, vitamínů i minerálů. Kromě toho mají lokální potraviny ryzejší, zajímavější a rozmanitější chuť, což potvrzují i šéfkuchaři vyhlášených světových restaurací. Pro své kulinářské umění si vybírají právě lokální potraviny vyprodukované ve svých zemích, a to nejlépe v biokvalitě.

Veselá i moudrá knížka

Pohádky k nakousnutí jsou půvabné, zábavné i poučné. V papírové podobě tuto knížku dostanete v ekologické poradně Veronica v Brně, v Praze pak v sídle British Council.