Benická drakiáda
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přijeďte na drakiádu!

U Netvořic na Benešovsku chovají ve stájích barokního statku Benice proslulé plemeno starokladrubských koní. Od roku 1994 tu sídlí hřebčín Favory. K vidění jsou zde krásní koně, pořádají tady vozatajské soutěže a na podzim též Benickou drakiádu.

S hotovým drakem můžete do Benic na podzimní drakiádu přijet nebo si ho přímo na místě postavit – pořadatelé připravují různé návodů a materiál pro výrobu draků: smrkové lišty, hedvábný a krepový papír, provázky, lepidlo, kreslící potřeby a další.  

Samozřejmě si můžete přivézt i nějakou svou pomůcku, která vašeho draka odliší od těch ostatních. A především vlastní nápady, jak draka postavit a čím ho ozdobit. Program doplńují soutěže pro malé i velké.

Jak tvrdí účastníci drakiád, už při výrobě střapatých letců vládne veselá nálada bez rozdílu věku.

Hřebčín v barokním statku

Hostům je k dispozici občerstvení, parkoviště, mohou se svézt na koních, děti na ponících a oslících nebo se projet kočárem. Čas bude také na prohlídku hřebčína ve statku, který je dnes kulturní památkou.

Benická drakiádaBenická drakiádaAutor: Archiv ireceptar.cz

Starokladrubští koně patři k nejstarším plemenům na světě. Tito teplokrevníci s typickou klabonosou hlavou vznikli ze starošpanělské a staroitalské krve před čtyřmi stoletími.

Současní koně mají evidované předky až do poloviny osmnáctého století a tvoří čtyři bílé a čtyři vrané kmeny.

Zemí původu je dnes uváděna Česká republika a plemeno se těší nebývalé výsadě − bylo prohlášeno za národní kulturní památku.

Akční letáky