Květa Fialová a její sbírka čarodějnic
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč Květa Fialová sbírá čarodějnice

Herečka Květa Fialová shromažďuje nejrůznější figurky čarodějnic. V jejím bytě vítají návštěvníka v předsíni, mají svůj sabat u stropu v kuchyni, shlížejí z různých vitrín, najdete je zavěšené na knihovně a dokonce straší i na WC.

„Jsou to vesměs kýče, ale já je mám ráda, protože jsou veselé, kýče nejsou nikdy depresivní. A jak jsem se k nim dostala? Měli jsme přísného tatínka, byl voják, letec a myslel si, že já se sestrou jsme nějaká armáda. Bála jsem se ho a později jsem se chtěla vymanit z jeho vlivu.

Čarodějnice, jak jsem je znala z pohádek, byly pro mne především symbolem svobody. A jsou dodnes.“

Květa Fialová a její sbírka čarodějnicKvěta Fialová a její sbírka čarodějnicAutor: Archiv ireceptar.cz

Létám s nimi za svými sny

„Ve středověku byl hlavní chlap a ženská byla většinou jen takový přišpendlený motýl. Let na koštěti, to byl symbol úniku.

Takže vždycky, když mi tatínek říkal, že něco nesmím, nebo že něco musím, už jsem si v duchu vylétla na koštěti někam na sabat, kde se role obracejí a muži – netopýři – slouží ženám – čarodějnicím.

Dokonce když mi bylo asi čtrnáct, přečetla jsem si v jedné knize psané švabachem, že kdo o půlnoci na hřbitově natrhá nějaké byliny, spálí je a tím popelem si třicátého dne v měsíci potře dlaně a šlapky chodidel, bude létat. Samozřejmě jsem to musela vyzkoušet. Natrhala jsem byliny, potřela si tlapky jejich popelem, stoupla si v lese s koštětem na hranici metrového dříví – a to víte, že jsem si natloukla.

Tak jsem zůstala u toho duchovního létání a u figurek, které mi je symbolizují. Když byla moje dcera malá, ptala se mě, jestli také létám jako ty všechny čarodějnice, co máme doma. To víš, že lítám, vždycky v noci vyjdu na balkon a letím, řekla jsem jí. Ale ty musíš taky, až vyrosteš, budeme létat spolu, víš, to jsou ty ženské úniky před mužským světem.“

čarodějnice ze sbírky Květy Fialovéčarodějnice ze sbírky Květy FialovéAutor: Archiv ireceptar.cz

Magické dárky mají fluidum dárce

Květa Fialová sháněla čarodějnice, magické figury a masky zpočátku sama. Později je začala dostávat.

„Lidé mi je dávali třeba místo kytičky po představení, hodně je jich od přátel. Vlastně ani nevím, kolik těch čarodějnic mám. Nevyhazuji je, i když jsou třeba schované v krabici.

Víte, dárek má cenu dárce, je naplněný vztahem toho člověka, který přemýšlí, co vám vybrat, aby se vám to líbilo. Jde o toho dárce, někdy se stane, že je vám ten člověk a tedy i dárek od něj nepříjemný, nechcete mít jeho fluidum v bytě. Takový dárek nevyhazuju, ale dám jej někomu jinému. Tím to neblahé fluidum zmizí. Vidíte, také čaruji.“

Foto Jan Malý

Akční letáky