obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč na dovolené nekupovat náramky ze želvoviny?

Spatřit v moři karety obrovské, které jako by ve vodě létaly, a pohlédnout do jejich moudrých očí, to je zážitek na celý život. Ale je čím dál vzácnější...

V noci vyleze na pláž, sune mohutný krunýř po písku, odráží se zploštělýma nohama. V moři je lehká, rychlá a elegantní, na suchu se pohybuje jen s největším vypětím. Musí však dolézt na konec pláže a vyhloubit unavenýma nohama jámu. Je to úkryt pro vajíčka, mořská želva jich do něj naklade i sto. Pak je pečlivě zahrabe a vyčerpaná se odplazí zpět do vln. Písečných hnízd založí několik a celkem do nich naklade až tisíc vajíček, které vypadají jako pinpongové míčky. Není divu, že další dva roky odpočívá a nabírá síly, než svůj výkon zopakuje.

kareta obrovská (Chelonia mydas)kareta obrovská (Chelonia mydas)Autor: Archiv ireceptar.cz

Mají naději?

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Více na www.morskezelvy.cz

Vajíček musí být mnoho. Malé želvičky, které po vylíhnutí spěchají do vody, čeká na první cestě mnoho nebezpečí. Jen málo z nich vyroste, dožije se dospělosti a bude jim dopřán dlouhověký život v širém oceánu. Dravci, kteří na ně číhají, ale nikdy neuloví úplně všechny, naděje na pokračování rodu vždy zůstane. Horší je, když vajíčka z hnízd vyberou lidé. Seberou všechny, žádná želva se nevylíhne. Není divu, že kareta obrovská a mnoho dalších obdivuhodných druhů želv stojí na pokraji vyhubení, když jsou jejich vajíčka na Borneu oblíbeným pokrmem. Sebrat vajíčka na pláži je snazší, nežli chovat slepice. Také je velmi snadné želvu zabít a z jejího krunýře tvořit suvenýry – na suchu je naprosto bezmocná. Želvy, které Zemi obývají miliony let,  kvůli tomu mohou navždy zmizet.

Čerstvě vyléhlé karety obrovské spěchají do mořČerstvě vyléhlé karety obrovské spěchají do mořAutor: Archiv ireceptar.cz

A co můžete udělat vy?

Na svych dovolenych nejen v Indonesii nikdy nekupovat zelvi vejce ani maso. A zrovna tak se vyhnout náramkům a dalším ozdobám z želvoviny. Jsou levné, nijak zvlášť oslnivé a místní lidé je ve velkém vyrábí pro turisty.

Ochránci želv je však učí pracovat s alternativou – kokosovými skořápkami. A vzniklá dílka jsou krásnější než ty z krunýřů. Místní lidé tak mohou na turismu vydělávat, aniž by vyhubili želvy a přišli tak i o jedno z lákadel, které k nim turisty přivádí. Stejně důležitá je i osvěta indonéských dětí, nejlépe hrou a dobrým příkladem. Želvám se snaží pomáhat mnoho obětavých lidí, dokonce i z Čech – v jejich úsilí je můžete podpořit.

HTML kód

Více o ochraně mořských želv, o tom, jak poznat ozdoby ze želvoviny a o ženě, která je jejich andělem strážným, se dočtete na www.morskezelvy.cz.

Akční letáky