obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč se chovateli psů zalíbilo vyřezávat figurky pro betlém

„Dořežu, odložím figuru na ponk a sahám pro další dřevo. V tu chvíli je darovník pryč. Jeden ze psů ho drtí mezi zuby,“ vypráví Emil Peitz z Třebíče veselou historku z dílny. Jedna jeho záliba ho přivedla ke druhé.

„Už dlouho chovám psy různých plemen. Nejčastěji dogy, které jsem měl někdy i čtyři najednou. O dovolených jsme s nimi jezdívali na letní soustředění. Po dopoledním náročném výcviku jsme nechávali psy odpočinout, a tak mě napadlo, že bych si mohl v pauze vyřezávat figurky ze dřeva,“ vysvětluje betlémář Emil Peitz z Třebíče, co ho přivedlo k novému koníčku.

„Začal jsem s loutkami a vyzkoušel jsem pak všechno možné, až jsem dospěl k vyřezávání figurek pro betlém. Poznal jsem, že je k tomu zapotřebí kvalitní lipové dřevo, alespoň tři roky sušené v přírodních podmínkách.

Náčrtky si žádné nedělám, neboť neumím kreslit. V duchu vidím, jak bude figurka vypadat, a potom se pokusím tu představu uskutečnit.

Emil PeitzEmil PeitzAutor: Archiv ireceptar.cz

Nejprve jsem si kupoval obyčejná dláta, ale nyní si již pořizuji kvalitní speciální nástroje. Postupem času jsem se zdokonaloval, dostal jsem se mezi kolegy betlemáře a začal jsem jezdit na hrad Křivoklát, kde se každým rokem schází až padesát řezbářů–betlémářů na Křivořezání. Dokonce bývá z Prahy pro diváky vypravován zvláštní parní vlak.

ukázky práce Emila Peitzeukázky práce Emila PeitzeAutor: Archiv ireceptar.cz

Postupně jsem si vyrobil několik menších betlémů, které si nakonec vždy odnesl někdo ze známých. Takže jsem se rozhodl, že vyrobím pořádný velký betlém, který nikdo neodnese. Má rozměry 220x220x220 cm a spočívá na kovové konstrukci s kolečky.

ukázky práce Emila Peitzeukázky práce Emila PeitzeAutor: Archiv ireceptar.cz

Dali jsem se dohromady s kamarádem automechanikem Pavlem Balcarem, velice technicky nadaným člověkem, a rozhodli jsme se, že betlém rozpohybujeme. Vyřezal jsem figurku a Pavel vymyslel a sestavil převody. Hnací silou je elektromotor. Pavlovi se to tak zalíbilo, že se také učí vyřezávat a rovněž by rád vyrobil velký betlém, který by věnoval Třebíči.“

ukázky práce Emila Peitzeukázky práce Emila PeitzeAutor: Archiv ireceptar.cz

Josef Kropáč, foto autor

Akční letáky