obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Proč většině Čechů novoroční předsevzetí nevydrží?

Konec roku se tradičně nese ve znamení novoročních předsevzetí. Touží Češi v roce 2017 spíše zhubnout nebo vydělávat více peněz? A jak jim to obvykle dlouho vydrží?

Novoroční předsevzetí si podle průzkumu někdy dala více než polovina lidí, častěji ženy a mladší ročníky. Vedou vysokoškoláci. S rostoucím věkem pak důležitost přisuzovaná předsevzetím klesá. Třetina dotázaných jej považuje za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží. Nejdéle vydrží předsevzetí spojená s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají konec kouření.

Jaká předsevzetí si dáváte nejčastěji? Jaká předsevzetí si dáváte nejčastěji? Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní. Předsevzetí se obvykle týkají zdravějšího zdravotního stylu – převažuje touha začít hubnout a jíst zdravěji, to jsou rovněž nejčastější předsevzetí roku 2017, ovšem oproti minulým rokům si letos předsevzetí plánuje dát pouze necelá třetina dotázaných. I v letošním roce ho plánují hlavně mladí do 29 let (20 %).

držet dietu nestačí - musíte změnit životní styl ovoce nebo sladkosti? Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co všechno chceme napravit a proč se nám to nedaří?

Proč lidé často předsevzetí nedodrží, alespoň ty týkající se zdravotního stylu? „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že lidé to neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, např. zhubnu 10 kg za měsíc,“ míní Štěpánka Štěpánová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE s tím, že pomoci s motivací může třeba rodina a přátele.

Jaká předsevzetí plánujete letos? Jaká předsevzetí plánujete letos? Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Novoroční předsevzetí bývají obecně zaměřená na nápravu životního stylu. Především ženy často chtějí začít hubnout (74 %), zdravě jíst (62 %) a lépe dodržovat pitný režim (36 %). Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Mladí do 29 let plánují lépe dodržovat pitný režim (39 %), naučit se cizí jazyk (30 %) a více spát (23 %). Lidé mezi 30–44 lety se chtějí více věnovat rodině (22 %).

Jak se správně hýbat pohyb patří ke zdravému životními stylu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Začít hubnout je nejčastější předsevzetí mezi dotázanými obecně (61 %), následuje zdravé stravování (53 %) a častější sportování (47 %). Často tato předsevzetí souvisí s konzumací během Vánoc. Jak ukázal průzkum, zvýšené množství jídla a pití konzumuje více než polovina lidí. Častěji se jedná o vysokoškoláky. Nejméně často konzumují zvýšené množství jídla a pití lidé nad 45 let. „Průměrně Češi přes Vánoce přiberou dvě až pět kilogramů a trvá pak i několik měsíců dostat se na původní váhu,“ potvrzuje výživová poradkyně Věra Burešová.

Dal/a jste si již někdy novoroční předsevzetí? Dal/a jste si již někdy novoroční předsevzetí? Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Průzkum pro síť výživových poraden NATURHOUSE provedla v první polovině prosince agentura STEM/MARK mezi 500 respondenty ve věku 15-59 let.

Grafy zvětšíte kliknutím na obrázek. 

Akční letáky