obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Radí čtenáři Receptáře

Z rubriky Kdo věděl, odpověděl: rosení oken, odstředivka na mléko, odrezovač, odstraňujeme plíseň, jak čistit mašlovačky, proti škvorům, čím vyspárovat vepřovice, odstraňujeme trávu, psí značkování a pěstujeme aloe...

Rosení oken

Pan Pohunka z Tachova se vloni v červnu ptal, co dělat s trojitými špaletovými okny, která se neustále rosí. Problém pravděpodobně vznikl přehnaným zateplením. Tento typ oken totiž vyžaduje samovolné větrání mezi vnějšími a vnitřními křídly. Zpravidla to z vnější strany zajišťuje již samotná konstrukce oken. Proto se i v oknech, která jsou ohřívána sluncem, tvoří větší množství par z vlhkosti, která v tomto prostoru přirozeně existuje. Doporučuji zrušit utěsnění vnějších křídel oken, nebo alespoň zajistit samovolné větrání mezi křídly, a raději zateplit vnitřní křídla ditermickými skly. Docílí se trojitého zasklení a úspora tepelné energie bude stejná. Úpravu jsem s velmi dobrými výsledky provedl asi před pěti lety.

Bohumil Šebestián, Varnsdorf

Naskládala jsem mezi okna malé sáčky, které se dávají do krabic k botám a které pohlcují vlhkost. Pomohlo to, okno se nerosí.

Jana Vačkářová, Žamberk

Odstředivka na mléko

Chtěla bych paní Jiřičkové z Dubnice, která shání odstředivku na mléko, povědět svou zkušenost. Mám malou stolní odstředivku z roku 1910, je na kliku a vyrobila ji firma Alfa Laval. Jenže je nefunkční a nemohu najít člověka, který by ji opravil. Vím, že tato švédská firma má prodejce po celé republice, proto jsem se informovala, kolik by stála nová odstředivka. Olomoucký prodejce mi sdělil, že odstředivka s desetilitrovou nádobou přijde na 39 000 Kč (s DPH 46 000 Kč), což je pro mne nepřijatelné. Je mi z toho smutno, ale nedá se nic dělat. Mám jednu krávu a smetanu z mléka i nadále sbírám sběračkou. Kamarádka mi řekla, že je možné levnější odstředivku koupit v Polsku, ale podrobnosti nezná. Proto i já sháním různé staré odstředivky a jejich díly a doufám, že se mi podaří dát dohromady jednu, která by fungovala.

Anna Špačková, Babice

Odrezovač

Pan Němec z Nové Včelnice by si chtěl podomácku vyrobit odrezovač. Nabízím návod, který jsem získal od sestry (všechno, co kde vyčte a zajímá ji to, ihned vyzkouší). V půl litru vody rozmícháme sáček kyseliny citronové (100 g), přidáme 20 ml octa, poloviční lžíci soli a dobře promícháme. Do roztoku pak vložíme zrezivělý předmět, občas s ním zatřepeme, nebo ho otočíme a počkáme, až roztok udělá své. Po vyndání předmět řádně opláchneme vodou, osušíme a případně nakonzervujeme. Sestra takhle například dokonale vyčistila staré železné žehličky.

Antonín Prajzler, Horní Rožínka

Železo můžeme očistit od rzi pískováním suchým pískem neznečištěným oleji a tuky. Písek navíc povrch zdrsní a lépe bude držet barva. Slabý nálet rzi také odstraníme otřením tkaninou navlhčenou v petroleji. Chemicky lze rez odstranit omýváním slabými roztoky kyseliny sírové, fosforečné nebo solné. Zbytky kyselin pak neutralizujeme sodou, povrch opláchneme vodou a vysušíme.
Odstraňování rzi kyselinou fosforečnou: 10 g kyseliny fosforečné zředíme s 10 ml vody a přidáme 20 ml denaturovaného lihu. Roztokem několikrát potřeme zrezivělá místa a rychle je opláchneme čistou horkou vodou (pomůžeme si kartáčem nebo houbou), aby se nepoškodil již vyčištěný povrch kovu. Ruce si chráníme gumovými rukavicemi. Povrch vytřeme dosucha, otřeme jej denaturovaným lihem a znovu hadrem vysušíme.

Jiří Maliník, Aš

Odstraňujeme plíseň

Marie Rimešová z Radostína nad Oslavou se ptala, jak odstranit plíseň ze stěn stanu. Stan rozprostřeme na slunci, aby pořádně vyschl ? skvrny přitom nezmizí. Potřeme je proto peroxidem vodíku a necháme opět vysušit. Pokud nezabere peroxid, zkusíme to třeba citronovou šťávou. Počítejme však s tím, že plíseň je úporná.

Hana Jankovská, Neveklov

Jak čistit mašlovačky

Co dělat, aby nebyly mašlovačky cítit starým tukem? Nejdříve je toho tuku zbavíme a pak na ně kápneme 3-5 kapek octa, lehce otřeme a necháme uschnout.

Milena Nytrová, Bystřice

Mašlovačky, které nyní používám, mám víc než deset let. Po každém použití je jemně promnu v horké vodě s odmašťovacím prostředkem na nádobí (trošku vody, dost jaru). Pak je proplachuji pod tekoucí teplou vodou, promnu, přebytečnou vodu stáhnu prsty, mašlovačku protřepu a dám sušit volně na vzduch. Suché je mám připravené v šuplíku v lince. Po přečtení dotazu paní Milcové jsem si k nim šla přičichnout (předtím mě to nikdy nenapadlo) a cítit nebyly. Nevím, jak dlouho vydrží kupované mašlovačky, protože mám domácí. Dříve jsme totiž chovali husy, drali peří a tatínek ty mašlovačky vázal.

Marie Burdová, Třešť

Proti škvorům

Máme-li ve skleníku přemnožené škvory, zapíchneme do země hůlku, na ni vzhůru dnem položíme květináč, do který nacpeme senem nebo slámou. Škvoři po čase nalezou dovnitř, slámu nebo seno i s nimi vyhodíme a past znovu nalíčíme. Všechno opakujeme, dokud se škvorů nezbavíme.

Hana Jankovská, Neveklov

Čím vyspárovat vepřovice

Vepřovice je nepálená cihla s přídavkem slámy. Dříve se hojně používala na stavby. Připravíme si vápennou maltu s přídavkem cementu. Do kalfasu malty přidáme zednickou naběračku ? fanku ? cementu, dobře promícháme a můžeme začít spárovat. Drží to velmi dobře.

Václav Vachník, Zašová

Odstraňujeme trávu

Paní Neupauerová z Třince se ptala, jak odstranit trávu ze zámkové dlažby. Již několik let ji úspěšně odstraňuji postřikem nebo zaléváním ekologicky šetrným herbicidem Dominátor. Vždy začátkem jara. Tekutý koncentrát, který kupuji v prodejně zemědělských potřeb a chemikálií v litrovém balení, ředím na dvouprocentní roztok, to jest 2 dl na 10 l vody. Měrka bývá přiložena. Postřik provádím za suchého počasí, aby déšť nezředil kapalinu. Během 14 dnů začne tráva a plevel žloutnout a odumírat a do podzimu se neobjeví. Z jednoho balení jednolitrového koncentrátu připravím 5 dávek po deseti litrech, což je výhodné i finančně.

Marie Filipová, Častolovice

V drogerii si za 79,50 Kč koupíme přípravek Casoron-G a postupujeme podle návodu, to znamená, že přípravek nasypeme na dlažbu, aby jej déšť spláchl do mezer, anebo jej do mezer nasypeme přímo. Nejúčinnější je to v únoru a v březnu.

Jan Štopl, Olomouc

Trávu necháme vyrůst ne výše než patnáct centimetrů, namícháme si dvouprocentní roztok přípravku Roundup a mezery v dlažbě jím postříkáme nebo zalijeme. Rostliny chemikálii vstřebají a dopraví ji až ke kořenům a účinek se projeví asi po deseti dnech, kdy začne tráva žloutnout a přiléhat k zemi. Musíme si ale dát pozor, aby po postřiku nepřišel déšť, který by účinky přípravku snížil.

Václav Vachník, Zašová

Psí značkování

Paní Štverková z Poruby by chtěla vědět, jaké rostliny odolávají psímu značkování. Zkusili jsme všechno možné, něco se osvědčilo jen drobet, něco vůbec. Již několik let si ale děláme své odpuzovače. Před keře, stromky nebo květiny, které chceme chránit, pohodíme pepř, chilli, skořici či zázvor, a to několikrát opakujeme, hlavně po dešti. Do igelitových obalů shromažďujeme kůže z kuřete nebo zbytky uzených ryb. Sáček uzavřeme a necháme v teple pěkně uzrát. Potom sáček na několika místech propíchneme a zavěsíme na stromek. Line se z něj velmi silný zápach, pes si zřejmě myslí, že tu vládne silnější tvor a místu se vyhne.

Josef Rychtářík, Meclov

Pěstujeme aloe

Paní Pohlová z Koryčan chce vědět, jak pěstovat aloe a jak ji používat. Aloe je nenáročná rostlina, která se pěstuje snadno. Miluje slunce, potřebuje mnoho světla. Vhodným stanovištěm je jižní okno. V létě může být na slunečném a teplém na balkoně, na terase nebo v zahradě, ale vždy by měla být chráněná před větrem. V zimě potřebuje chladné a světlé stanoviště s teplotami 10-12 °C, jinak v létě nevykvete. Suchý vzduch jí nevadí. Vhodnou zeminou je směs stejných dílů zahradního substrátu, písku a rašeliny. Postaráme se také o dobrou drenáž. Jestliže začne být květináč rostlině malý, přesadíme ji. V létě ji zaléváme přibližně každý třetí den a jednou týdně ji přihnojíme. V zimě zaléváme mírně a nepřihnojujeme vůbec. Aloe množíme v květnu a v červnu odříznutím postranních výhonků, které bez nejspodnějších listů vysadíme do květináčů. Z aloe používáme listy. Pokud se řízneme, potřeme ranku tekutinou, kterou vylučuje odříznutá část listu. Stejně tak ošetříme i spáleniny. Šťáva z aloe rovněž omlazuje a zkrášluje pokožku, jelikož udržuje přirozenou vlhkost pleti.

Lenka Tobišková, Kostelec nad Orlicí

Akční letáky