obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Radosti internetového Receptáře v roce 2012

„Teprve nedávno jsem objevila vaše stránky a jsem nadšená.“ Takový mail potěší. V redakci se můžeme nadouvat, že máme milionové čtenáře. Ano, je jich už tolik, že během roku 2012 si v součtu prohlédli přes dvacet milionů stránek. Slušná účast.

V přírodě

„Chci na zimu svázat okrasnou trávu, ale nevím jakým materiálem,“ tázala se čtenářka na podzim v jedné ze stovek otázek týkajících se pěstování okrasných a užitkových rostlin. Dozvěděla se, že vhodný je sisalový nebo bavlněný provázek a ještě lepší přírodní lýko, materiály, které po zimě stačí spolu s travinami odložit na kompost, kde také zetlí.

Všechny drobné, užitečné a praktické tipy včetně těch čtenářských, které se objevují v článcích o zahradě či pokojových rostlinách,  přitahují čím dál tím víc začínajících, ale i pokročilých pěstitelů. A tak, k radosti redakce přibývají pod články nejen otázky, ale i podnětné čtenářské zkušeností a rady, ať už se týkají orchidejí, či brambor, slimáků, nebo svilušek.

slimák, odvěký nepřítel zahrádkářeslimák, odvěký nepřítel zahrádkářeAutor: Archiv ireceptar.cz

Naši redaktorku Janu Bucharovou, znalou mnoha detailů ze života flóry i fauny, nejvíc potěší diskuzní příspěvky, z nichž je zřejmé souznění s přírodou. Třeba, když se zahrádkář zaraduje nad tím, jak úžasně nakypřená je zemina v krtinci, a skvělý substrát využije.

Doma

„Myšky se pečou, ale nemám provázky, tak to budou spíš králíčci,“ svěřila se čtenářka přímo od sporáku s variantou veselého bílkového cukroví, připraveného podle jednoho z více než třiceti receptů, které se objevily na stránkách internetového Receptáře před Vánocemi.

Sněhové pečivosněhové myškyAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak se blížil Štědrý den, narůstalo i množství dobrot pro sváteční stůl. K 8. prosinci se ve sladké anketce přihlásilo k sympatiím pro išlské dortíčky 6330 čtenářů. O deset dní později už 7966 mlsalů. Někdo si cestu k inspiraci našel v internetovém vyhledavači, jiný šel najisto do rozcestníku vánočního pečení.  

U počítače

Rozcestníky představují pro čtenáře internetového Receptáře rychlé řešení, jak se dostat k výběru toho nejpodstatnějšího u témat, jako je pěstování orchidejí, Halloween, průvodce akvaristikou, stavba pergoly, grilování.

rozcestník o pergoláchrozcestník o pergoláchAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Eknihy: Novinka iReceptáře v roce 2012 nabízí všem návštěvníkům webu elektronické publikace ke stažení zdarma. Této možnosti využilo bezmála osm tisíc čtenářů a možná by jich bylo o dost víc, kdyby se někteří uživatelé nedali odradit nezdarem při stahování. Někomu cestu k publikaci usnadnila volba vhodného vyhledavače, jiným poradil správný postup redakční webmaster Petr Záleský.

Zájem čtenářů dokládá, jak výhodné je mít po ruce elektronický výběr informací, rad a postupů, ať už jde o pěstitelská, kutilská, chovatelská či kulinářská témata. V praktické příručce uložené v počítači si v pravý čas najde to své téměř každý.

A tak je jasné, že nabídka eknihovny v následujícím roce poroste. Jednotlivé tituly připravujeme tak, aby byly aktuální. Například rady pro natírání na jaro nebo jahodové recepty na červen…

do eknihovny přibylo spousta zajímavých titulůdo eknihovny přibylo spousta zajímavých titulůAutor: Archiv ireceptar.cz

Eshop internetového Receptáře se rovněž stal důležitým zdrojem informací pro ten který obor lidských zálib. Nabízíme v něm především knižní tituly, které zajímají čtenáře internetového Receptáře.

Encyklopedie, svazky z Edice Receptář a další knihy sem tam doplnila i praktická pomůcka do domácnosti, jako je třeba akumulátorový šroubovák. Také sortiment eshopu se stále zvětšuje.

Jednička s hvězdičkou

Fotosoutěž. V redakci nás vedle jiného potěšil zájem o fotosoutěž s tematikou domácího zvířectva. Množství záběrů psích, kočičích, ptačích a dalších zvířecích přátel člověka předčilo naše očekávání. Proto jsme se rozhodli odměnit nejlepší snímky nejen podle výsledků čtenářského hlasování, jak jsme na začátku soutěže slíbili, ale přidali jsme několik cen také za redakční hodnocení.

fotosoutěžfotosoutěžAutor: Archiv ireceptar.cz

Receptář na výstavách. Mnozí pravidelní čtenáři tištěného Receptáře a jeho elektronické verze vědí, a to i díky kalendáři akcí, že Receptář se každoročně účastní řady výstav a veletrhů a že na některých připravuje pro návštěvníky vedle pravidelných poraden také zábavní, soutěžní či osvětový program.

V roce 2012 byla hlediště plná hned několikrát.

  • Například při pořadu Receptář jak ho neznáte, který se uskutečnil na Výstavišti v Českých Budějovicích při podzimní části veletrhu Hobby.
  • Velkému zájmu se těšilo finále soutěže nejlepších receptů pro jeden hrnec na litoměřické Zahradě Čech.
  • Asi nejhlubší zážitky si diváci odváželi z jarní výstavy květin v Lysé nad Labem známé pod názvem Narcis 2012.

Kamélii křtila herečka Jiřina Bohdalová, zahradník Vlastimil Šindelář a za Receptář Lenka MieresováReceptář na výstaváchAutor: Archiv ireceptar.cz

Web MojeDilo, součást portálu iReceptar.cz, se každým dnem rozrůstá o nové foto- a videonávody, ať už se jedná o výtvarnou tvorbu, zahrádkářské a kutilské nápady, stavební postupy, nebo recepty. Mezi nejsledovanější patřil třeba návod na přípravu konopné masti, ale i postup výroby ozdobného keramického květináče z plechovky.

Co se také chystá

Připomeňme, že současná podoba internetového Receptáře vznikala na jaře roku 2009. A jak už to ve světě internetových médií bývá, vývoj jde dopředu rychle a nároky čtenářů se tomu přizpůsobují. Abychom se i napřesrok mohli radovat ze zájmu publika, představíme zanedlouho nový kabát portálu. Přinese několik změn, které, jak doufáme, se budou stálým i novým návštěvníkům líbit a usnadní přístup k hledaným informacím.

Akční letáky