obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rajčata a lilky prý rostou pouze v noci. Je to pravda?

Je velmi důležité zajistit rajčatům a lilkům teplo v noci, protože jen v noci rostou. Narazili jste na tuto informaci již také? Je něco takového skutečně možné? Na čem se toto tvrzení zakládá?

Tuto „zajímavost“ můžete najít na různých ho květ lilku, oblíbené plodové zeleniny květ lilku, oblíbené plodové zeleniny Zdroj: Shutterstock.com / pkproject bby portálech v desítkách více či méně podobných verzí. Tvrdí, že je velmi důležité zajistit rajčatům a lilkům teplo především v noci, protože jen v noci rostou. Jenže kdyby rajčata rostla pouze v noci, sazeničky by se nám za oknem nenatahovaly za světlem. Rostly by pěkně rovně. Právě růstem se rostlina ohýbá, jinak to neumí. I bez vhledu do tajů rostlinné fyziologie stačí tato jednoduchá zkušenost, aby bylo pozornému pěstiteli jasno. U rajčat a dalších lilkovitých rostlin dokonce noční poklesy teplot stimulují násadu květů a zrání plodů.

Plody a květ rulíku zlomocného (Atropa belladona) Plody a květ rulíku zlomocného (Atropa belladona) Zdroj: Shutterstock.com / vainillaychile

Rostliny nočního stínu

Původ záhady najdeme v anglickém a německém pojmenování čeledi lilkovitých rostlin, kam rajče a lilek patří. Zní nightshadow, naschschatten, tedy rostliny nočního stínu. Tento poetický název má zřejmě na svědomí rulík zlomocný a další proslulé jedovaté rostliny, které do čeledi patří. Jsou skutečně nebezpečné a odedávna oblíbené v okultismu. Poté, s rozvojem systematické botaniky, přízvisko přejala celá čeleď. A někteří lidé, kteří původ jména čeledi neznali (zato měli dostatek fantazie), se začali domnívat, že tyto rostliny rostou pouze v noci. Proč by se jinak jmenovaly rostliny nočního stínu? Ve světě magie je to celkem poetická představa. Na portálech pro zahrádkáře a pěstitele však své kouzlo ztrácí a řídit se podle ní lepší výsledky rozhodně nepřinese. Rajčata a lilky ocení teplo ve dne, kdy si pod sluncem s radostí rostou, a s nočním poklesem teploty se vyrovnají. Pokud nespadne až pod nulu.

Akční letáky