rak říční
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rak je indikátor čisté vody i úklidovou službou řek

Pozorovali jste někdy raka couvajícího pod kámen na vlastní oči? Pak si můžete být jistí, že voda, ve které jste ho spatřili, je čistá. Rak je totiž spolehlivým indikátorem čistoty vod, a navíc k její čistotě i přispívá. V našich podmínkách žijí tři původní druhy tohoto zajímavého korýše.

Rak říční (Astacus fluviatilis) je u nás zastoupen nejhojněji. Má široká klepeta, hladký a tvrdý krunýř. Dorůstá délky 17–20 cm  a dosahuje hmotnosti 150–200 g. Jeho život je závislý na čisté vodě v řekách, potocích i v rybnících s chladnější vodou – někdy totiž žije i v určitých částech vodních nádrží. Pokud je čistá a chladná, ani stojatá voda mu nevadí. dalším druhem je rak bahenní (Astacus leptodactylus), který má štíhlejší, ale i delší klepeta než rak říční. Naším nejmenším původním rakem je rak kamenáč (Astacus torrentium), který dosahuje délky pouze 9 cm. Predátory raků jsou například vodní ptáci, ryby i vydra říční.

rak říčnírak říčníAutor: Archiv ireceptar.cz

Samičky chrání vajíčka vlastním tělem

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Raci se živí drobnými živými i uhynulými živočichy a rostlinami. Proto je lze považovat za jakousi čisticí službu vod.

K páření dochází od října do prosince. Samičky kladou 50–150 vajíček o velikosti asi tří milimetrů. Ukrývají je a opatrují „nalepená“ pod zadečkem a v červnu a červenci se z nich líhnou malí ráčci. Do zimy dosahují asi čtyř centimetrů.

  • Během růstu se malí ráčci několikrát svlékají a odvrhují krunýř. Již po prvním svléknutí dokáží žít zcela samostatně.
  • Sameček dospívá ve třech letech, samička o rok později.

Bez brnění je rak bezbranný

Rak při svlékání potřebuje úkryt, ve kterém se celý bezpečně schová, protože je v této době zcela bezbranný. V přírodě je to ve vodních jeskyňkách pod kameny nebo kořeny stromů. V umělých líhních si raci našli také náhradní útočiště. V drenážních trubkách, kde je nikdo neruší, se svlékají a samičky zde přivádějí malé ráčky na svět.

Vzhledem k tomu, že se raci začínají chovat ve speciálních chovných zařízeních, je předpoklad, že je po vysazení do čistších řek a potoků budeme moci vidět často jako před mnoha lety. Čistota vod se u nás naštěstí postupně zlepšuje.

rak americkýrak americkýAutor: Archiv ireceptar.cz

Nebezpeční cizinci

Kromě původních druhů raků se k nám dostali ještě raci nepůvodní, kteří pocházejí z Ameriky – rak pruhovaný čili americký (Orconectes limosus, syn. Cambarus affinis)  a rak signální (Pacifastacus leniusculus) Jsou agresivnější a silnější než naši domácí raci a mohou je proto utiskovat. Navíc přenášejí račí mor, aniž by se touto nemocí sami nakazili. Nerozumné vysazování nepůvodních druhů do přírody má obvykle nepříznivé následky, ve vodě i na souši.

Akční letáky