Potřebujete se zbavit většího množství sněhu? Přizvěte k jeho odklízení i ostatní členy rodiny. Když slíbíte dětem cílovou prémii v podobě vlastního iglú, jistě vám rády pomohou. Zapojte je i přesto, že jejich pomoc bude mnohdy spíše symbolická. Když si samy zkusí kousek cesty odhrabat, lépe pochopí, kolik úsilí odklízení sněhu stojí.

Stavba iglú je ideální rodinná aktivita, do které můžete zapojit i ty nejmenší. Postavit jednoduché iglú však zvládne i jeden dospělý člověk a ani nemusí mít velké stavitelské schopnosti nebo kupu náčiní. Potřebujete pouze hrablo, lopatu, kýbl a prkénko, kterým zpevníte vchod.

Jak postavit jednoduché iglú

  • Pro stavbu je ideální místo kruhového tvaru, kam příliš nepraží slunce. Na zemi vyznačte půdorys iglú. Nejlépe, když sníh ve zvoleném místě pořádně ušlapete. To bude bavit i nejmenší členy rodiny.
  • Pomocí hrabla nahrňte co nejvíce sněhu k místu stavby.
  • Pak se vám bude hodit čtvercový kýbl a lopata na sníh. Lopatou nandejte do kýble sníh, udusejte, a poté kvádr vyklopte.
  • Kvádry postupně skládejte do kruhu a dbejte na to, aby se spoje vždy překrývaly. Kádry pozvolna naklánějte směrem dovnitř. Po položení spoje uhlaďte – tak zvýšíte pevnost stavby.
  • Nezapomeňte si udělat místo pro vchod do iglú, které zastřešíte až zhruba ve čtvrté řadě kvádrů. Jako výztuha poslouží prkénko dlouhé asi 70 cm.
  • Na závěr přijde řada na střechu. Přibližně od páté řady začněte naklánět kostky výrazně směrem dovnitř. Kostek bude do kruhu potřeba stále méně a méně. Posledním kvádrem se vám celé iglú propojí a tím vám vznikne pěkná střecha. Říká se, že pokud je iglú správně postavené, měla by střecha unést dospělou osobu.

Ať budete stavět iglú jakékoli velikosti, vždy dbejte na pravidla bezpečnosti. Sníh je materiál, jehož vlastnosti se proměňují s ohledem na průběh počasí. Proto nenechávejte děti v iglú bez dozoru a průběžně sledujte vývoj počasí. Přece jen výrazné kolísání teplot, které současnou zimu provází,

Ne každá lopata se hodí na sníh

Samozřejmě, že sníh můžete odhazovat i obyčejnou lopatou, kterou používáte během roku v zahradě na přehazování hlíny či jiných sypkých materiálů. Pokud na tuto práci zvolíte vhodně uzpůsobený nástroj, bude vás stát mnohem méně úsilí. Například lopata na sníh SnowXpert od firmy Fiskars je navržena tak, aby byla co nejlehčí. Pracovní část je zakončena ocelovou hranou, takže vlhký sníh se na ni nepřilepí. Výhodou je i plastový potah násady, díky kterému vás nebudou při práci zábst ruce.