Růže s tajemnou historií a výraznou vůní

Patrně někde pod jižními svahy východního Kavkazu se samovolným křížením zrodila růže stolistá neboli stolístka. Jejími rodiči byly růže galská a asi také mošusová, damašská i některá další ze šípkových růží. Z Persie do Evropy přivezli růži stolistou Řekové už ve starověku.

Současná růže stolistá je asi dva metry vysoký vzpřímeně a poměrně neurovnaně rostoucí hustý keř. Kvete jen na počátku léta. Růžové, hustě plné květy mají průměr asi 7 cm a vynikají intenzivní vůní.

  • Inspiraci pro výběr odrůd vhodných pro zahradu, rady pro volbu stanoviště, výsadbu a celoroční péči růží stolistých přináš červnový Receptář v článku nazvaném Znáte stolístku?
  • A byla-li řeč o růži galské a dávné růžové historii, šestý Receptář roku 2015 nabízí k tématu další čtení v rubrice Světem rostlin s Václavem Větvičkou. Fejeton Nad Berounkou, pod Tetínem zmiňuje růži galskou čili keltskou a pod titulkem Zelená růže odpovídá botanik na dotaz čtenáře, proč kultivar růže čínské Viridiflora kvete zeleně.
  • Také dvoustrana pod názvem Dokonalost existuje je věnována krásám růžím a jejich výstavám v Německu, Rakousku a Česku. Víte například, že Receptář spolupořádá program výstavy Růžová zahrada na výstavišti v Lysé nad Labem? V roce 2015 se koná od 11. do 14. června. Přijeďte se také podívat!

Kaktus na vandru za sluncem

Mnohé pokojové rostliny omezuje zimní nedostatek světla. Pro kaktusy to platí dvojnásob — při pokojových teplotách rostou i během zimy, ale vlivem nedostatku světla se jejich těla vytahují, deformují a rostliny se velice oslabují. Z krásných, sytě zbarvených a pěkně otrněných kaktusů se pak stanou nevzhledné rostliny. Proto je lepší kaktusy zimovat v nízkých teplotách a bez zálivky. Tak upadnou do zimního klidu a nerostou. Zimní spánek podpoří bohaté nakvétání.

V létě zase většině druhů prospívá letnění na slunném místě. Rostliny si však musí na slunce navykat, aby se nespálily: Na první dva až tři týdny je dáme na mírně zastíněné místo nebo je zakryjeme bílou netkanou textilií. Rostliny zimované na okně nebo na zaskleném balkonu orientovaném na jih, budou na prudké jarní slunce zvyklé.

  • Kaktusům a sukulentům prospěje i jejich letní sesazení do truhlíku na venkovním parapetu, doporučuje vedle jiného článek nazvaný Kaktusy místo muškátů?

Zahradní orchideje

Snášejí středoevropské klima, takže je můžeme pěstovat v zahradě celoročně. Tyto takzvané terestrické neboli zemní druhy rostou v mírném až chladném podnebném pásu, dokonce za polárním kruhem. V české přírodě jde například o střevíčník, prstnatec, kruštík či vstavač.

Zahradní orchideje kupujme jen od důvěryhodných prodejců, kteří nám o nich podají podrobné informace, hlavně v jakých podmínkách byly pěstované!

  • Sazenice zapěstované v přirozených venkovních podmínkách budou odolné a bez potíží snesou přesazení přímo do zahrady. Podrobnosti najdete v červnovém Receptáři pod titulkem Krása nejen v květináči.

Krásou se odmění napřesrok

Dvouletky kvetou na jaře před letničkami. Jen nesmíme zapomenout a vyset je a přesadit o rok dříve. Od dubna do června neúnavně vykvétají pestrými květy macešky, sedmikrásky a pomněnky, později je vystřídají hvozdíky, zvonky, zimní fialy, slezové růže a náprstníky.

Některé dvouletky se dobře množí samovýsevem, například zvonky a hvozdíky, takže na jaře nacházíme mladé klíčící rostliny na mnoha místech zahrady. Víceleté pěstování je však většinou na úkor kvality květů, proto je nejlepší si každoročně vypěstovat nové sazenice.

  • Receptář 6/2015 radí, co lze pro krásné kvítí udělat během června a července v článku Výsevy pro příští rok.

Tondo čili kulaté

Vypadají atraktivně, rychle rostou, netrpí chorobami ani škůdci a jsou úrodné: Tondo Chiaro di Nizza a Tondo di Piacenza jsou odrůdy cuket keříčkovitého typu se světle, resp. tmavě zelenými kulatými plody. Sklízíme je, když mají 5—8 cm v průměru, jsou pak lahodné, můžeme je jíst syrové nebo využít pro kuchyňské zpracování. Lze je také nakládat do sladkokyselého nálevu!

Mezi delikatesy patří i cuketové květy a to čerstvé, nejlépe časně zrána sklizené. Vynikající jsou obalené v těstíčku a rychle usmažené. Výborné jsou i plněné rybím masem. Vzhledem k velké násadě plodů a jejich rychlému přerůstání může částečná sklizeň květů prospět i kvalitě zeleniny na talíři.

  • Přečtěte si víc o pěstování, vlastnostech a zpracování v červnovém Receptáři v článku Tykev olejná a kulaté cukety.

Téměř jako živý

Jednoduchý, ale praktický plot, případně mobilní plotové pole, si můžeme postavit z toho, co zahrada dala. Základ tvoří natřené starší střešní latě zbavené hřebíků a spojené kovovými tyčemi, které lze snadno zapíchnout do země. Pro základ konstrukce poslouží i větve nebo kmínky, například z probírky příliš hustého jasanového náletu. Výšku zvolíme podle potřeby, vodorovné latě však musí být nejméně tři, aby výplet držel dostatečně pevně.

  • Postup, varianty použitého materiálu a inspirativní fotografie představuje Receptář na červen pod názvem Pleteme ploty.

Správné grilování steaků

Maso před grilováním nemyjeme, ztrácí nejen na chuti, ale také barvu. Pečlivě je zbavíme šlach, ale ne všeho tuku — ten je totiž nositelem chuti. Maso vyndáme z lednice a necháme přijmout pokojovou teplotu pod papírovým ubrouskem nebo textilní utěrkou. Kdybychom je vložili na gril přímo z chladničky, vznikne teplotní šok, steak ztuhne a už nepovolí. Po grilování bude houževnatý.

Maso krájíme na plátky vysoké maximálně 2,5—3 cm, aby se kvalitně ugrilovalo. Nesolíme je, ani nepepříme. Sůl při teplotách nad 70 ºC narušuje svalové vlákno a z masa vytéká jeho přirozená šťáva. To bývá jeden z důvodů, proč je pak steak suchý a tvrdý. Kousky pepře zase při grilování zčernají, zhořknou a výrazně ovlivní chuť grilovaného masa. Maso nenaklepáváme, mohli bychom narušit svalová vlákna a maso by mohlo být suché a houževnaté…

  • V červnu nastává grilovací sezona, a tak Receptář na dvoustraně připomíná Jak správně grilovat.

Čtenářský recept měsíce

V každém svém vydání Receptář odměňuje autorku či autora nejlepšího čtenářského receptu. Pro červen bylo vypsané téma mák. Ocenění, knihu, redakce zaslala Haně Durčanské za omeletu Makové panenky. Recept najdete v časopise. Dobrou chuť!

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář