Oceněné firmy děkují v dubnovém Receptáři zákazníkům za jejich zájem a přidávají aktuální informace o svých produktech.

  • Například Družstvo pro chemickou výrobu Druchema připomíná nedávnou inovaci sortimentu oblíbeného lepidla Herkules. Týká se tvaru lahviček, designu, loga, aplikátorů, ale i novinky na trhu — lepidla Herkules s lepicí tyčinkou.

Děkujeme všem čtenářům Receptáře, kteří se průzkumu zúčastnili!

Zástupci dvaceti vítězných značek se 5. února sešli v Obecním domě v Praze, kde na slavnostním vyhlášení převzali ceny z rukou Jacka Saffela, prezidenta a generálního ředitele společnosti Tarsago, která Receptář vydává.

Společnosti Okal CZ, Bayer Garden, Dakon, KM Beta, Jika, Barvy a laky Hostivař, Husqvarna, Agro CS, Weber, Fiskars, Mountfield, Starkl, Lanit Plast, Bosch, Obi, Simply You Pharmaceuticals, Sigma Pumpy Hranice a Frontline zároveň získaly možnost užívat po dobu jednoho roku logo průzkumu Čtenáři Receptáře doporučují ve všech svých marketingových aktivitách.

Nové stromy v českých zahradách

Katalpa má výrazné velké listy, krásně a voňavě kvete a zajímavé jsou i jeho plody. V českých klimatických podmínkách se daří pouze druhu Catalpa bignonioides, který pochází z jihu severoamerického kontinentu.

V deseti letech bývá strom vysoký pouze 2—3 metry, ve dvaceti kolem pěti metrů. Po mnoha letech však může být i dvacet metrů vysoký. Pro menší zahradu můžeme zvolit zakrslý kultivar Nana. Zapěstovaný stromek je dražší, stojí kolem 2000 korun (velká katalpa stojí asi 200 Kč), ale získáme strom, pod kterým můžeme volně projít, protože koruna přibývá jen vzhůru, a to nijak závratnou rychlostí: za rok zhruba 10 cm. Nana má ovšem jednu nevýhodu, nekvete.

  • Pod titulkem Jinan a katalpa přináší Receptář 4/2015 podrobné informace o dvou zajímavých stromech a také rady pro jejich pěstování na zahradě, případně i pro sklizeň jinanových oříšků.

Američané, lívance a sirup

„Právě se chystám k navrtání krásných javorů za naším domem v Massachusetts. Zavěsím kyblíčky a nažhavím gril s odpařovacími pláty. Žádný javorový sirup nechutná tak dobře jako ten, který si uvaříme sami,“ píše Martin Gilar článku Sladký javorový sirup. Tradiční sběr javorové mízy a výrobu sirupu odpařováním vody srovnává s českou vášní pro houbaření.

Přečtěte si v dubnovém Receptáři, proč ve státě na severovýchodě USA sklízejí javorovou mízu na přelomu zimy a jara, kolik cukru obsahuje surovina z amerických javorů čili kolikanásobné množství vody je třeba odpařit a jak bledé tváře využívají někdejší poznatek indiánů, že javorová šťáva je sladká.

Řez: Stále je čemu se učit

Předpokladem co nejkvalitnější úrody stromového ovoce, je správný řez. Dubnový Receptář nabízí pod titulkem Řez ovocných stromů řadu pravidel správného řezu s vysvětlením a mnoha názornými kresbami. Například: Řežeme-li jeden výhon nebo celou korunu silně, vyrostou z ponechaných pupenů silné, dlouhé výhony. Řežeme-li jeden výhon nebo celou korunu slabě, vyrostou z ponechaných pupenů jen relativně slabé a krátké výhony.

Pokročilí sadaři se jistě začtou i do odstavců věnovaných tvarům větvení koruny a typu plodností podle odrůd jabloní či vlivu polohy větve na vegetační růst a plodnost.

Zahradničení bez rytí

Na zahradě můžeme dokonalý přírodní koloběh živin a armádu neviditelných pomocníků využít v podobě zahradničení bez rytí. Tento alternativní způsob má kromě úspory času a námahy i další výhody. Rytí sice dočasně provzdušní půdu, ale zároveň naruší složité vazby půdních organismů a přeruší jejich pilnou práci.

Na kvalitní půdě přináší zahradničení bez rytí dobré výsledky, dovedou ji totiž provzdušnit i početné žížaly. Cesta k úspěchu má však svá pravidla: Půdu nesmíme sešlapávat a musíme ji pravidelně obohacovat vrstvou kvalitního kompostu.

Ideální jsou proto záhony, které obhospodařujeme z cestiček a vůbec do nich nevstupujeme. Místo hlubokého rytí pak postačí nakypření rycími vidlemi před výsadbou nebo prohrábnutí řádků plecím očkem podle potřeby.

  • V Receptáři 4/2015 najdete pod titulkem Záhony podle přírody také návod na jejich založení a údržbu v místech s těžší jílovitou půdou, pro kterou se zahradničení bez rytí jinak nehodí. A rovněž rady, jak šetrně obdělávanou půdu chránit před slimáky.

Lahůdky ze čtenářských kuchyní

Uzený vepřový jazyk uvaříme doměkka, oloupeme jej a nakrájíme na plátky. Ty potřeme česnekem a hořčicí, obalíme v trojobalu a usmažíme dorůžova v pánvi na rozehřátém oleji s kouskem másla. Přílohou může být bramborová kaše, šťouchané brambory nebo hranolky a zeleninová obloha.

Rozpis surovin od Vlaďky Škarydové z Havlíčkova Brodu a dalších devět čtenářských receptů si v dubnové rubrice Dobrou chuť přečtěte a prohlížejte raději sytí…

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář