Francouzský bankéř, filantrop a mecenáš, díky němuž například vznikly už v roce 1914 pozoruhodné barevné fotografie Paříže, byl rovněž obdivovatelem zahradního umění. Na pařížském předměstí nakoupil čtyři hektary pozemků, na nichž vybudoval romantickou anglickou zahradu, elegantní francouzský park, dva druhy lesa, mokřad, přírodní louku, kus horské krajiny i zahradu japonskou.

  • Vydejte se s Receptářem do zahrady, jejíž historie se píše 125 let. Jako v pohádce se jmenuje dvoustrana zahradního cestování.

Nové květinové krásky na trhu

Každoročně začátkem léta probíhá ve dvou holandských a jedné německé oblasti Flowertrials, přehlídka výpěstků více než padesáti šlechtitelských firem určená profesionálním zahradníkům. Rok poté jsou novinky z této akce už k mání v zahradnických prodejnách. Letos se touto cestou i na český trh dostala vedle vyhledávaných petúnií a pelargonií i řada nových okrasných rostlin původem pocházejících mj. z Afriky, Ameriky i Austrálie. Většinou se množí řízkováním, a tak je jejich prošlechtění velmi rychlé. Nově vyšlechtěné odrůdy často ohromí svou nádherou.

  • Právě takové zahradní krásky přibližuje květnový Receptář slovem i obrazem pod titulkem Nové druhy do truhlíků: verbenu Lanai Twister, ostruhatku Whisper Salmon Red, lantánu Lucky Hot Red, lobelku Techno Up, šater zední Gypsy či dvojzubce Bee Super Sun.

Minirajče z balkonu i pro děti

V balkonové minizahrádce můžeme vedle minirajčat pěstovat i minipapriky nebo minililky. Můžeme si je buď vypěstovat sami ze semene, nebo koupit už vypěstované sazenice přímo v zahradnictví. Důležitý je výběr správné odrůdy – nízké, kompaktní a košaté. Plodová zelenina je obecně velice náročná
na živiny a při pěstování minizeleniny to platí dvojnásob. Každou druhou zálivkou hnojíme rostliny hnojivem na plod a květ. Dobrým řešením je také zapravení pomalu se uvolňujícího hnojiva do substrátu před samotnou výsadbou.

  • Pod titulkem Minizelenina v květináči přináší Receptář 5/2016 doporučení odborníka pro výběr vhodných odrůd k pěstování ze semen či postup při nákupu sazenic, nápady pro výsadbu spolu s květinami a pěstitelské rady důležité pro bohatou násadu plodů a dozrávání bez chemické ochrany.

Aroma proti škůdcům

Bylinky dokážou odradit nejrůznější škůdce od návštěvy zeleninového záhonu. Přitom je ani tolik nevyděsí a nezaženou, jen šikovně zmátnou. Bylinkové vůně totiž zeleninu zamaskují. Zatímco listy či plody zeleniny mnoha druhům bezobratlých libě voní, příliš aromatické byliny je pranic nelákají, spíš naopak. Kam a které bylinky tedy vysadit?

  • Květnový Receptář připomíná starou pěstitelskou moudrost v článku Bylinky chrání zeleninu.

Kamínky chrání půdu před suchem i vlhkem

Drobné kamínky a oblázky mají v zahradě mnoho praktických výhod. Za vlhkého počasí chrání suchomilné rostliny před poškozením, pomáhají také vytvářet podmínky podobné poušti nebo skalám. V neposlední řadě nabízejí řešení, jak se vyrovnat s příliš vysychajícími půdami. Nastýlka z drobných kamínků umožňuje, aby voda rychleji odtékala, a pokud kamínky leží na netkané textilii, poskytnou chlad a vlhko kořenům a rostliny pak lépe snesou horké a suché léto.

  • Jak založit záhon s nastýlkou ze štěrku v různých typech půdy popisuje Receptář 5/2016 pod titulkem Štěrková zahrada.

Automat na údržbu trávníku?

„Robotická sekačka je podle mého názoru ideální na malé zahrádky v satelitech, ale nevhodná na větší a členité plochy u chalup. I samotný trávník potřebuje další údržbu: Vzhledem k neustálému sečení je nutné jej neustále přihnojovat, a mulč, byť nepatrný, přece jen způsobuje vyšší plstnatost a tím pádem musíme trávník častěji vertikutovat a vyčesávat,“ komentuje stálý spolupracovník Receptáře Jan Kopřiva současnou úroveň robotických sekaček. Stejně jako další dva odborníci na zahradní techniku jim přiznává i zřejmé výhody, jakou je zejména úspora času i relativně příznivý vývoj cen.

  • Květnový Receptář představuje na čtyřech stranách nazvaných Robotické sekačky nejčastější konstrukční řešení a jednotlivé odlišnosti pohonů, akumulátorů, nabíjecích systémů, žacích mechanismů, instalace či programování a rovněž šestici automatických travních sekaček různých značek v cenách od 16 990 do 61 990 Kč.

Koza hnědá krátkosrstá

„Když byla naše dcera malá, nesnášela sunar, plakala a špatně usínala. Jednou jsme jí nabídli kozí mléko. Vypila je, uklidnila se a spala celou noc,“ vypráví Alois Balíček ze Šťáhlav na Plzeňsku. Právě to bylo důvodem, proč si pořídil
plemenný chov kozy hnědé. Těší ho, že zájem o kůzlata z jeho chovu je tak velký, že nemusí volat řezníka.

  • Se čtenáři Receptáře 5/2016 se rád podělil o své chovatelské zkušenosti a přidal i svou odpověď na základní otázku: Je koza mlsná?

A ještě návod na rámování

Kdo má potřebu vlastnoručně rámovat obrázky, ať malované, nebo fotografie, úsměvné i vážné, dokumentární či umělecké, zaplesá nad praktickou pomůckou z Receptáře. Hodí se hlavně pro lepení rámů s konci seříznutými pod úhlem 45°. Ke změně formátu stačí posunout šrouby rohových úchytek, k upevnění lepených dílců otáčet křídlovými matkami

  • Detailní postup a fotografie krok za krokem hledejte v rubrice Hobby květnového Receptáře pod titulkem Úhlová svěrka.

Příjemné rámování a pěkný květen s Receptářem!

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář