Oblíbený stostránkový měsíčník však nabízí množství poradenských informací také o zdraví a bydlení, chovatelské zkušenosti, kutilskou a výtvarnou inspiraci a samozřejmě recepty známých kulinářů a šikovných čtenářů.

Jazyk svázaný do copu

Mezi nejzajímavější druhy tenur patří Sansevieria cylindrica. Má exotické válcovité a pružné listy, které je možné splétat, třeba do copánků. Rostlina se prodává již tvarovaná, nebo si ji můžeme zaplést sami a vrchol ovázat mašlí. Po několika měsících lze špičku uvolnit, a listy si nový tvar udrží. Stejně tak se dají copánky po několika letech rozplést.

Rady pro pěstování a popis druhových odlišností tenur čili tchýniných jazyků najdete v lednovém Receptáři mezi články o pokojových rostlinách. Tento se jmenuje Dlouhý, špičatý a jedovatý.

Slivoně čili švestky, slívy a jejich kříženci

První sazenice švestek dovezl do českých zemí Karel IV. Pocházely z Francie, kam se nejspíš dostaly během postupného pronikání do Středomoří. Domovinu mají v Přední Asii.

Pod názvem švestky (zwetsche, quetsche) se ovocné stromy pak z Čech šířily do Německa. Koncem patnáctého století dosáhly české švestky věhlasu po celé tehdejší Evropě.

Historické zajímavosti a řadu pěstitelských informací se dozvědí čtenáři lednového Receptáře v článku Švestky a jiné slivoně. Další pokračování pomologického cyklu obsahuje výčet a charakteristiku starých a stále vysazovaných odrůd slivoní.

Čarodějné kruhy na zahradě

Pojmem čarodějný kruh je označován prstenec nebo jeho části z plodnic (případně z podhoubí) rostoucích nejčastěji ve tvaru kruhu. Ten se většinou rok od roku zvětšuje a jeho průměr může měřit několik centimetrů, ale i 10 metrů. Plodnice hub se objevují za vlhčího počasí převážně od jara do léta a na podzim.

Čarodějné kruhy se mohou projevovat také jako tmavě zelené kružnice nebo jejich části, vysvětluje rostlinolékař Josef Gall v časopisecké poradně příznaky jedné z houbových chorob trávníku a radí, jak se jim vyhnout.

Chrupka červená, Arkadia, Viktor, Izjuminka…

Nové vydání Receptáře, které je v prodeji od prvních dnů roku 2014, obsahuje rovněž třístranu tipů na stolní odrůdy révy vinné, které lze s úspěchem pěstovat ve vyšších polohách, fóliovnících a sklenících. Co vyžadují a které vybrat, aby sklizeň byla chutná a sladká, to popisuje článek s názvem Réva na zahrádku a do skleníku.

Červená proti depce

Když nás přepadne smutek z mrzuté zimy, poohlédněme se v květinářství po pokojových rostlinách s červenými květy nebo listy. Určitě nám zvednou náladu, protože z nich srší energie a navozují pocit tepla, radí Adéla Taitlová. V článku Domácí životabudič uvádí, které druhy pokojových rostlin v červené barvě jsou během ledna k mání v obchodech. Kolopejka, begonie, guzmánie…

Táááákhle velký hřib

V roce 1920 vyrostl v Krušných horách hřib do výšky 52 cm, klobouk měl široký 57 cm s obvodem 170 cm a vážil 2,72 kg. Pomyslnou tabulku rekordů však vede plodnice nalezená v Austrálii: Na fotografii ji drží v náručí asi desetileté děvčátko. Klobouk zakrývá hlavu dítěte jako deštník, dívka oběma rukama jen stěží objímá nohu silnou jako sloní chobot.

Vedle kuriozit, pověr a zajímavostí ze života různých druhů hub se v lednovém Receptáři dočtete o pravidlech sběru — Houbařovo desatero.

Obývací pokoj za sklem

Zimní zahradu u domku stavěl majitel zhruba dva roky. Zčásti svépomocí, některé prvky vznikly na zakázku. Na jih orientovaná přístavba, která celoročně nabízí útočiště bujné zeleni i domácím mazlíčkům, se stala nejobývanější místností domu. Tepelný komfort během zimy zajišťují dobrá izolace, krbová kamna, radiátory centrálního topení, v případě potřeby elektrické odporové podlahové topení. V létě chrání zasklený prostor před přehřátím systém větrání, střešní roleta, stín smrků, a pokud ani to nestačí, lze odsunout celou polovinu jižní stěny.

V článku lednového Receptáře nazvaném Zelený obývák najdou zájemci popis konstrukčních řešení i cenu, za niž se staviteli dílo podařilo vybudovat.

Hebká hvězda i měsíc

Kdo rád tvoří, ať sám nebo s dětmi, najde v každém Receptáři hned několik námětů. K lednovým inspirativním tipům patří ploché plstěné dekorace. Snadno se tvoří ve formě, kterou si vystřihneme z tenké pěnové houbičky na nádobí. Takto se dá vyrobit například měsíček či hvězdička, jak ukazuje návod nazvaný Filcování z formy.

Víc hlav víc ví, a to i těch lékařských

Již nějaký čas mají pacienti oficiální, zákonem podloženou možnost zajít se poradit o své diagnóze k dalšímu, tedy druhému lékaři, a to s výsledky testů, které zjistil „první“ lékař. Někdy může doktor ke konzultaci požadovat i kopii celé pacientovy zdravotní dokumentace. Může se stát, že některá vyšetření, například ultrazvuk, bude třeba provést ještě jednou. Další testy mohou pacienta čekat v případě, že lékař je bude mezi těmi dosavadními postrádat.

Podrobnosti o možnosti žádat druhého lékaře o názor na svůj zdravotní stav uvádí lednový Receptář v článku Nerozpakujte se zeptat jiného lékaře.

Méně známý retrívr

Receptář se vydal pro fotografie a na kus řeči za dalšími chovateli. Tentokrát navštívil Jitku a Martina Chudáčkovy z Dolan, kterým učarovali flat coated retrívři. Černý retrívr s hladkou srstí je jedním z šesti plemen retrívrů, byl vyšlechtěn ve Velké Británii křížením několika plemen, a to předků dnešního novofundlandského psa, labradora, později také setrů a dokonce i ovčáků.

„Tito psi jsou výborní aportéři na zemi i ve vodě,“ zdůrazňují chovatelé a přidávají své poznatky o povaze těchto psů, uplatnění v myslivosti, krmení a další. Najdete je pod titulkem Všestranný „fletík“.

Filmový skener z krabice

Tento rychlý způsob skenování je vhodný zejména pro černobílé negativy. Elektronické fotografie z barevných negativů a diapozitivů většinou nejsou zcela barevně přesné.

Kdo potřebuje převést množství černobílých negativů do digitální podoby, může dostatečně prosvícené negativní záběry z někdejšího kinofilmu či svitkového formátu přefotografovat digitálním fotoaparátem a na počítači pak snímky převést na pozitivní a upravit.

Jak to udělat, přesněji řečeno, jak snadno jen pro tento účel vyrobit jednoduché prosvětlovací zařízení se zářivkou, rozptylným sklem nebo fólií, držákem fotoaparátu, rámečkem pro umístění negativu a dalšími náležitostmi přibližuje v Receptáři 1/2014 návod Jak rychle naskenovat negativy.

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář