Rozchodníky na skalce nebo v pokoji

Rozchodníky mají rády slunné stanoviště a dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Velmi dobře se jim daří také na různých kamenitých plochách s minimem substrátu — na štěrkových záhonech, suchých zídkách, skalkách a podobně. Na zálivku ani živiny nejsou náročné. Na skalkách najdou uplatnění především druhy tvořící polštářovité porosty a středně velké druhy vysoké 20–60 cm. Mnozí zástupci tropických a subtropických druhů lze pěstovat i jako pokojové rostliny. Podrobné pěstitelské rady přináší v říjnovém Receptáři článek Rozchodníky sucho rozchodí.

Nedostatek železa u rostlin

„Na některých rostlinách žloutnou listy, především ty mladší. Může to být nedostatkem železa a je opravdu pro rostliny železo tak důležité?“ ptá se čtenář a Jan Kopřiva odpovídá ve své pravidelné Poradně: „Nedostatek železa je opravdu pro rostliny závažný proslém. Železo se vyskytuje v rostlinných tkáních relativně hojně. U zdravých rostlin se jeho koncentrace pohybuje v rozmezí 50 až 100 mg/kg. Nižší hodnoty než 50 mg/kg (50 ppm) se uvádějí jako kritické. Z toho lze snadno odvodit, že železo hraje důležitou úlohu při fotosyntéze. Pokud rostliny trpí nedostatkem železa, velmi rychle blednou. Nedostatek železa se nejprve projevuje u mladých částí rostlin. Tekutá železitá hnojiva můžeme stříkat přímo na listy,“ doporučuje Jan Kopřiva.

Barvy podzimu a zahradní dekorace

Podzimní zahrádka přímo vybízí k tvoření, protože v ní najdeme spoustu materiálu, který báječně vypadá a dlouho vydrží. Stačí několik větviček, barevných plodů a hezká podzimní dekorace je na světě. Nic nestojí a hotová je za pár minut. Nechte se inspirovat nápady pro Podzimní výzdobu.

Jak uložit zahradní flóru i faunu k zimnímu odpočinku

Zahradu je před zimou dobré uklidit, ale s rozmyslem. Shrabat je třeba všechno listí, které bylo napadeno houbovými chorobami (antraknózou ořešáku a rybízu, padlí na růžích aj.). Naopak zdravé listí raději ponecháme jako zimní peřinu, a to například na porostech okrasných cibulovin (na narcisech, šafránech, tulipánech, modřencích aj.) i na záhonech trvalek, radí článek Příprava zahrady na zimu. Je určen zejména začínajícím zahrádkářům, a tak výčet všeho, co je dobré před zimou na zahradě udělat, obsahuje cenné podrobnosti.

Motorové pily a štípače dřeva

Pro běžné práce u domu nebo na prořezávku stromů jsou ideálním nástrojem pily farmářské. Díky vyššímu výkonu mají delší životnost, přičemž jejich cena se pohybuje kolem 10 000 Kč. Hobby přístroje čínské výroby seženeme třeba za 2500 Kč, ale musíme si dát pozor na kvalitu, výrobci šetří především na konstrukci motoru, takže problémem mohou být třeba studené starty, dozvědí se čtenáři, které upoutá článek Stroje na dřevo. Hodit se bude každému, kdo se chystá si pořídit novou motorovou pilu nebo štípač dřeva.

Podzim a houby

V září, říjnu a listopadu v Česku vrcholí houbařská sezona. Typickým poslem podzimu jsou václavky. Nejhojnější je václavka smrková (Armillaria ostoyae). Pro smrčiny je to nebezpečný parazit a škůdce, pro houbaře však václavka představuje oblíbenou jedlou houbu. Proč ji nakládat a se kterým druhem lze václavku zaměnit, na to upozorňuje text a fotografie článku Houbařské žně. Řeč je v něm také o čirůvkách, strmělce, ryzcích, sluce, kostrči, pavučincích, čepičatce a dalších.

Tip na výlet k rybníku

Volavka má vskutku ladnou siluetu. Bez hnutí pózuje na dlouhých nohách, jako by si svou krásu prohlížela v zrcadle vody. Ve skutečnosti bedlivě pozoruje dění pod hladinou. Povídání s názvem Elegantní harpunářka jistě uvítají příznivci podzimních toulek krajinou.

Podzimní počasí ve fotografiích

Fotografie Jiřího Straška se pravidelně objevují na facebooku Počasí ČT. A také na facebooku Turbulence, kde jim diváci pravidelně dávají své hlasy. Fotky často patří mezi trojici nejlepších během týdne, píše meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická v pravidelné rubrice Kouzlo okamžiku. Díl v říjnovém Receptáři se jmenuje Charón, což je i název jedné z fotografií Jiřího Straška. Pochází z podzimního výlovu rybníka, úspěch měla i na výstavě v Kuvajtu a jméno dostala podle bájného Charóna, který vozil mrtvé do podsvětí…

Snímek Tvář bouře vznikl náhodou. „S úžasem jsem z balkonu sledoval vývoj oblačnosti, která se zformovala až do podoby Beethovena,“ vypráví fotograf.

Recepty na zelí

Na dvě desítky receptů dalšího dílu Školy vaření Olgy Štěpničkové jsou rozděleny do částí o zelí v teplé kuchyni, zelňačce, zelných salátech, konzervovaném zelí a úpravách kysaného zelí. Zájemci se také dozvědí, že antičtí Římané zelí povýšili nad všechny druhy zeleniny v kuchyni i léčitelství. Jedli je vařené (osolené, okmínované, olejem zjemněné a krupicí zahuštěné), syrové (polité octem) a používali je i sušené. Původní staročeský název pro zelí — kapusta — se zachoval na Slovensku a jižní Moravě. Zcela zapomenutý zůstal svého času vymyšlený český název hlavatice.

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář