Jezírko s lekníny, Vlčí máky v Giverny…

Francouzská obec Giverny u města Vernon nedaleko Paříže se stala známou díky zahradám, o které se desítky let až do své smrti v roce 1926 staral slavný impresionistický malíř Claude Monet. Vytvořil tady mnoho obrazů se zahradními motivy; dokládají to i jejich názvy.

Vydejte se s Receptářem 10/2015 do dvou zahrad v Giverny, které malíř budoval a také ztvárnil v řadě svých obrazů. Normandský dvůr vyniká promyšlenou barevností květů od jara do podzimu, Vodní zahrada vznikla díky malířově sběratelskému zájmu o japonské tisky.

Zahradničení se stalo Monetovou vášní, věnoval se mu stejně intenzivně jako malování. Pustil se do studia botaniky, z cest po světě si přivážel sazenice, vyměňoval si rostlinky s přáteli a své zálibě věnoval nejen všechen volný čas, ale i peníze. Rád říkal: „Všechny moje peníze jdou do zahrady.“

  • Pod titulkem Tam, kde maloval Monet, najdete i výčet okrasných rostlin, které postupně kvetou od dubna do října, jak ho Receptáři prozradili givernští zahradníci.

Staročeský sad na jihu Moravy

Užitková část zahrad státního zámku v Miloticích je obnovená a otevřená pro veřejnost od roku 2013. Příznivci zahradničení, které dokáže sladit krásu i užitek v jeden pohledný celek, tady najdou řadu inspirativních detailů. Od barevných kombinací různých druhů růží, hortenzií, levandulí a pivoněk, přes sad, v němž jsou vysazeny většinou staročeské ovocné odrůdy stromů, až třeba k ukázce ovocných stěn v různých fázích růstu. K vidění tu jsou základní kordonovité tvary jabloní a hrušní (dvojitý, válcovitý, jehlanovitý, zalamovaný, vodorovný) či palmety. Návštěvníci si tu mohou vytvořit představu, jak jednotlivé tvary založit a pěstovat.

  • Pozvánku s dalšími lákavými tématy, které si v zahradě můžete takříkajíc na dotek ozřejmit, uvádí v říjnovém Receptáři článek nazvaný Jako z učebnice.

Bederník, bederníček

Voňavý anýz se pěstuje především na Balkáně, ve Španělsku, v Indii, Turecku i v teplejších oblastech Česka. Můžeme ho pěstovat jak na zahradě, tak v květináči doma na okně. Anýz, též bedrník či lidově bederník nebo bederníček, je jedním z nejstarších koření na světě. Jeho semena používáme buď celá, nebo drcená. Obsahují aromatické silice, hlavní složkou je anethol.

V kuchyni je známý jako chlebové semínko. Jako koření se používá nejen na chléb, sušenky a pečivo, ale díky nasládlé chuti i do perníků nebo cukroví. Uplatnění najde i v nálevech při nakládání okurek a červeného zelí. Nejvíce jeho vlastnosti využívají tradiční čínská a indická kuchyně. Ve Francii se z něj připravuje anýzovka, podávaná jako prostředek na lepší trávení po jídle.

  • Přečtěte si víc o pěstování, využití a léčivých účincích anýzu vonného v říjnovém Receptáři pod titulkem Vonná bylinka a chutné koření!

Pro krásu z chudé půdy

Vřesoviště vznikala v přírodě na málo úrodné a kyselé půdě. Proto si i na zahradě zaslouží umístit do střízlivého prostředí s jemnými barevnými tóny, omšelými kameny, travinami a pařízky. Nehodí se k záhonu růží, jiřin, velkokvětých chryzantém, o bramborách ani nemluvě. Vřesoviště patří k zídkám, lehce zastíněným svahům, skalkám, terasám a zvlněným okrajům travnatých ploch.

Zatímco pozdější údržba plochy není náročná, se založením je to naopak. Obvykle totiž na zahradě nemáme lehkou a propustnou půdu s kyselou reakcí, proto plochu budoucího vřesoviště musíme nejen dobře prorýt a odplevelit, ale také do hloubky 30 cm doplnit pískem, listovkou a hlavně rašelinou. Výsledné pH by se mělo pohybovat kolem 5.

  • Pěstitelský návod přináší říjnový Receptář pod titulkem Pro vřesy je vřesoviště.

Dutohlávky a jiné bytosti

Před miliony let se daly dohromady houba s řasou a dnes už bez sebe nemohou žít. Navždy propojené vytvořily lišejník, který roste i tam, kde samotné řasy nebo houby nepřežijí, na poušti i v zemi věčného sněhu a ledu. Lišejníky bývají prvními, kdo osídlí pustiny, k životu jim stačí i holá skála.

Dutohlávka sobí byla a je významnou potravou sobů v oblastech, kde tráva téměř neroste. Kdysi si na ní jako na zdravé zelenině pochutnávali i lidé. Nejlépe tehdy, byla-li již předžvýkaná od sobů. Lovci ji vyjímali z prvního žaludku ulovených zvířat, kde byla jen mírně natrávená.

  • Nechte se Receptářem na chvilku zavést do světa podivuhodných rostlin v článku nazvaném Tajemství lišejníků.

Teplem proti varroáze

Onemocnění zvané varroáza způsobuje včelám medonosným parazitický roztoč s českým názvem kleštík včelí. Samičky Varroa destructor sají včelí krev (hemolymfu) a zpět pouštějí do jejich těl různé viry. Základem léčby je ošetření včelstev v zimě a v období bez plodu účinnými látkami. Opatření vydává Státní veterinární správa České republiky, její nařízení jsou zákonného charakteru a jsou pro včelaře povinná. Ne vždy však je to účinné.

Pomocníkem v boji proti nerovnému agresorovi může být teplo získané ze slunečních paprsků.

Včely léčí pouze krátkodobý řízený ohřev na teplotu do 47 °C a to pod přímou kontrolou včelaře. Pokud by dopustil vyšší teplotu nebo překročil stanovený čas, mohlo by se zhroutit celé voskové dílo a včely by zahynuly.

Speciálně upravený úl, který vynalezl a zkonstruoval RNDr. Roman Linhart z Chrudimi, je schopný přijímat solární energii a stává se vlastně včelím sanatoriem.

Tento termosolární úl hubí roztoče Varroa destructor uvnitř plodových plástů na zavíčkovaném plodu tím, že ohřeje plodiště včelstva. K ohřevu je vybaven solárními panely, které využívají energii slunečního svitu.

  • Detaily postupu uvádí Receptář 10/2015 v článku Solární úl jako sanatorium pro včely.

Roleta proti slunci za 28 Kč

Miroslav Jeništa ze Žamberka nahradil textilii stínicí rolety ve střešním okně parotěsnou reflexní fólií. Za slunečného dne naměřil na její vnitřní straně jen 33 °C. Původní roleta dosahovala hodnoty 56 °C. Díky tomu dosáhla během letních veder teplota v podkroví nanejvýš 28 °C. V Receptáři popisuje slovem i obrazem, jak snadno silnějším materiálem vyztuženým vetkanou mřížkou nahradil ten původní.

  • „Fólie je levná (náklady na jedno okno mě vyšly na 28 Kč) a v zimě navíc odráží tepelné záření zpět do místnosti,“ dodává autor jednoho z příspěvků v rubrice Radí čtenáři.

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář