Růžovou akci startuje žlutý signál

Kolem správného řezu růží koluje mnoho názorů a dohadů. Není to však taková věda, jak se traduje. Růže zvládá řez velmi dobře a dokonce jej vyžaduje. Snad nejvíce nejasností panuje kolem správného termínu.

Návod, kresby, pravidla řezu a tipy na vybavení přináší Receptář 2/2016 v článku Jarní řez růží.

Jednoduché a osvědčené pravidlo zní: Růže řežeme, jakmile začíná kvést zlatice (Forsythia), nesprávně někdy nazývaná zlatý déšť — toto lidové označení náleží štědřenci odvislému. Není tedy kam spěchat, ani když růže už raší. Naopak při předčasném řezu riskujeme poškození pozdními mrazíky

Chilli papričky

Velmi ostré papričky zprvu jen pálí. Až poté, co si na ně jazyk a tělo zvyknou, začnou chuťové buňky rozlišovat ovocné, citronové, limetkové ba i čokoládové tóny. Kuchyni thajské, indické nebo té z Karibiku dodávají právě místní chilli papričky onu nezaměnitelnou chuť, kterou labužníci a gastrocestovatelé vyhledávají a tolik oceňují.

  • Vydejte se s Receptářem 2/2016 do světa současných nejpálivějších papriček, prohlédněte si odrůdy, a když vás zaujme článek s názvem Kdo vydrží víc, budou se vám nejspíš hodit i rady k pěstování chilli v truhlíku. Množství plodů z mála rostlinek vystačí na celoroční pálení.

Artyčoky

Do artyčoků můžeme dávat náplně, například mleté maso, lze je zapékat na různé způsoby, přidávat do omelet nebo třeba k těstovinám.

Jedlou částí artyčoku zeleninového, rostliny vysoké až 1.5 m, je zelená spodní část úboru (květenství). Květy vzhledem připomínají bodlák. Květenství sklízíme tak, že lodyhu odřízneme asi 10–15 cm pod spodkem hlávkou, řezné plochy potřeme citronem, aby nezhnědly. Po odstranění vrchních lístků odřízneme celý stonek a pak i horní čtvrtinu bulvy.

Takto připravený artyčok vložíme do vody okyselené octem nebo kyselinou citronovou, vaříme jej asi 25–45 minut. Nejčastěji se podávají uvařené a pokapané olivovým olejem spolu s omáčkami, do nichž namáčíme jednotlivé lístky.

  • Chcete-li si vyzkoušet pěstování artyčoku zahradního nebo kardového, rostlin náročných na výživu, světlo a teplo, přečtěte si v únorovém Receptáři podrobnosti pod titulkem Dekorativní lahůdka.

Nápad pro královské švadleny

Z plsti, barevných bavlnek, ozdobných stuh, korálků, peříček a patentek snadno zhotovíte taštičky ve tvaru kabelek. Určitě potěšíte všechny holčičky, které mají rády pohádky. Mohou si do nich ukládat prsteny, korunky a jiné královské poklady a radovat se, jak jsou pěkné.

  • Únorový Receptář vám pomůže ušít překvapení návodem i nákresem šablony, jehož velikost si přizpůsobíte své představě. Najdete ho pod titulkem Kabelka pro malou princeznu.

Co pomáhá na žlučníkové kameny

Osvědčeným přípravkem je křenové víno: Do litrové láhve dáme do 1/5 výšky nastrouhaný křen a zalijeme jej červeným přírodním vínem. Necháme 15 dní macerovat. Denně protřepáváme.

Poté scedíme a uložíme do chladna do tmavých skleněných láhví typu prachovnice. První 3 dny užíváme 3x denně 1 čajovou lžičku macerátu, poté množství zvýšíme na 3x denně 1 polévkovou lžíci. Užíváme po dobu 30 dní. Poté necháme měsíc přestávku a znovu užíváme jeden měsíc

  • Tento a další tipy a receptury nejen na léčbu žlučníkových kamenů přináší v Receptáři 2/2016 pravidelná Poradna bylináře Vládi Vytáska

Papoušek z Číny a Tibetu

Alexandr čínský se pyšní uhlazeným, lesklým peřím a elegancí. Dorůstá až do 50 cm a je považován za největšího zástupce svého rodu. Dožívá se 20–25 let. „Je to tvrdý pták, který bez problémů vydrží zimu ve venkovních voliérách,“ říká o něm známý chovatel papoušků Václav Holub z obce Klapý na Litoměřicku.

„Stěny nezakrývám ani v mrazech. Ale dávám ptákům do voliéry silnější bidla. Při sezení tak mají překryté prsty peřím a neomrznou jim. Musím však dávat pozor, aby se nenaučili spát někde na pletivu. V tomto případě by jim hrozilo omrznutí nohou a po odtržení by mohli vykrvácet.“

  • Cenné chovatelské rady a také informace o současných cenách papoušků nabízí únorový Receptář pod titulkem Jak chovat alexandra.

Kladivo, bity, tužka….

Kterým nářadím vybavit příruční kufřík pro různé drobné opravy v domácnosti? Výběr mezi menším a větším nástrojem, jak poznat kvalitní materiál a provedení, který trik pomůže při práci s hřebíky, proč stranové štípačky pomohou skoro v každé situaci, čím měřit délku, hloubku či třeba sílu trubky, chvála vodováhy, úhelníku, řezáku i ráčny a množství dalších tipů a rad přináší kutilská rubrika.

  • Článek Receptáře 2/2016 nazvaný Nářadí do kufříku je současně výzvou pro každého, kdo by chtěl z vlastní zkušenosti doporučit další nářadí, o kterém se v článku nepíše a které se hodí k univerzálnímu použití.

Trocha žížalogie

Děti si oblíbily písničku Dády Patrasové o žížale Julii. Je sice pěkná a hravá, ale ne úplně přesná. Julie je totiž současně Julek. To ale děti nevědí, protože hermafroditi se probírají až na druhém stupni, uvádí únorový Receptář text s titulkem Trochu mi pomohou kamarádi.

Žížaly mají současně samičí i samčí pohlavní orgány, konkrétně jeden pár vaječníků a dva páry varlat. Kdo si to dnes může dovolit?! Ptá se autor dalšího z dílů cyklu Fauna trochu jinak a pokračuje: Přesto si v páření nevystačí samy a potřebují spolupráci. Vzhledem k tomu je u nich oblíbenější, (než píseň o soukmenovkyni Julii) song skupiny Beatles A Little Help From My Friends.

Užitečné počtení i příjemnou zábavu s únorovým Receptářem!

Podrobný obsah

Předplaťte si Receptář