obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Receptář na výstavách: Růžová zahrada a jiné nápady

Kdo se kvůli své zálibě vydává na velké zahradnické výstavy, ví, že mnozí pořadatelé připravují odborný i zábavní program ve spolupráci s časopisem Receptář. Návštěvníci si odvážejí nové poznatky i pěkné zážitky ze setkání s hosty pořadů.

K velmi vydařeným programům patřila například Růžová zahrada, celostátní květinová výstava, jejíž první ročník se konal na Výstavišti v Lysé nad Labem od 16. do 19. června 2011.

Výstavu připravil stálý spolupracovník Receptáře ing. Vlastimil Šindelář se svým týmem. 

Povedlo se mu v moderní výstavní hale na ploše 1400 m2 představit krásu květin, floristické umění i trendy v pěstování růží a dalších rostlin natolik, že žasli návštěvníci i specializovaní odborníci.

Inspirace, poradny, hosté 

Kromě bezpočtu překrásných růží nejrůznějších odrůd, barev, tvarů a původu zde byla k vidění ojedinělá tematická expozice růží, které druhdy pěstovaly naše babičky, i pietní růžový pozdrav z lidického památníku, kde, jak víme, růže z celého světa dominují.  

Vzácný host výstavy - Květa Fialová Vzácný host výstavy - Květa Fialová Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Líbily se fontánky i jezírka, výstava obrazů akademické malířky Josefíny Richtrmocové stejně jako skvělá vystoupení herců Květy Fialové, Jiřího Krytináře, Karolíny Hlaváčkové (v roli moderátorky), hudebního dua Vinšů, muzikálových zpěváků Jany Ullmannové a Jakuba Kaniaka.

Návštěvníci v expozici růží Návštěvníci v expozici růží Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tradičnímu zájmu se těšila poradna RNDr. Stanislava Pelešky, jenž mj. pohovořil na téma Kytičky naší babičky.

Ing. Milena Benešová a studentky poděbradské odborné školy připomněly zásady pěstování růží v nádobách a předvedly ukázková aranžmá růží.
O své zkušenosti se podělil Jiří Žlebčík ze známého Rosa klubu Praha.

Návštěvníky zcela zaplněný výstavní sál potěšila i nečekaná návštěva štábu TV magazínu Hobby naší doby v čele s Jiřinou Bohdalovou, které Receptář při této příležitosti složil hold k jejímu životnímu jubileu.

Senioři, jež měli svoji výstavu o poschodí níže, ale kteří na Růžové zahradě byli častými hosty, zase oceňovali lavičky a křesílka k posezení i útulnou kavárničku, ve které to vonělo dobrou kávou.

Růže i vodotrysky

Vlastimil Šindelář, tvůrce výstavní expozice, byl k dispozici i zvídavým divákům: Odpovídal například na dotaz, zda jsou zařízení pro zahradní vodotrysky, světla a umělé mlhy v jezírkách bezpečná a zda nemůže dojít k úrazu elektrickým proudem.

„Svítidla i výrobníky umělé mlhy jsou nepájeny z transformátorů 12V napětím, které je bezpečné a nikomu neublíží. Samozřejmě je nutné dodržovat správné zapojení do sítě a používat schválené zásuvky. Také čerpadla splňují veškeré normy, a pokud se do nich neoprávněně nezasahuje, jsou bezpečná,“ vysvětlil.

Květa fialová a zahradní poradce Vlastimil Šindelář Květa fialová a zahradní poradce Vlastimil Šindelář Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dodává: „Lidé se také hodně zajímali o opakované sestříhávání růží.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

„Od poloviny srpna je lepší růže nesestříhávat, protože vyrašené mladé výhonky nestačí vyzrát a s příchodem mrazů zmrznou. Rostlinu bychom střihem zbytečně vysilovali.“

Doporučuji odstranit odkvetlé květy. Tím podpoříme další nasazení poupat.

To však platí pro růže, které kvetou opakovaně!

Růže kvetoucí jen jedenkrát v roce nemusíme stříhat, naopak vyvinuté šípky ozdobí keř na podzim a začátkem zimy.“

byly k vidění i zahradní doplňky byly k vidění i zahradní doplňky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Redakce a M. Richtermoc, foto Jan Řehounek

Akční letáky