Hřib borový (Boletus pinophilus) je v posledních letech stále vzácnější.
Zdroj: Mirek Kijewski / Shutterstock.com

Rady na září: vysaďte hřiby a další rady, co si nyní pořídit do zahrady

Pokud chcete příští rok sklidit úrodu vlastních hříbků, či pořídit si zapomenuté, ale vynikající meruzalky, právě přišel čas. 

Houby na zahradu

Je možné pěstovat houby, pro které chodíme do lesa? Není to sice pro každého a úspěšnost není vždy jistá, ale přesto není vůbec nereálné vypěstovat si vlastní hříbky.

Na houby na zahradu Na houby na zahradu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jen je třeba mít na zahradě kousek „lesa“. Houby totiž potřebují stinné vlhčí stanoviště a vzhledem k tomu, že mnoho druhů žije v symbióze s dřevinami, musí mít jako sousedy i vhodné stromy, například břízy, duby, buky, smrky, borovice či jedle. A pro podhoubí byste měli zajistit i „deštíky“.

Meruzalka, též myrobalán třešňový, tvoří kulovité plody, které jsou šťavnaté, velmi sladké, v barvách od žluté až po tmavě červenou. Krajové názvy, například švestičky, blumičky, rynglátky a další dokládají, že mirabelky rostou všude. Vyznačují se i různou chutí, konzistencí dužniny a velikostí.

Opatřit si tuto dřevinu na zahradu je velmi snadné, stačí i menší odkopek. Přesto zřejmě meruzalky zůstanou hlavně dřevinou mezí a příkopů, i když bývají dobré čerstvé, v kompotech i pálence.

Zapomenuté ovoce Zapomenuté ovoce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování ovoce

Ovocné dřeviny pro zahradu můžeme vybírat podle chutě i vzhledu. Vysokokmenná hrušeň, jabloň nebo moruše vytvoří dominantu zahrady a poskytne stín, zakrslé ovocné stromky se naopak hodí i na malý dvorek a lze je tvarovat například do ovocných stěn. Kompromisem jsou čtvrtkmeny s metr vysokým kmenem, nebo polokmeny s kmenem vysokým do 1,5 metru.

Zelené oplocení

Všude tam, kde potřebujeme rozdělit zahradní prostor, oddělit klidové zákoutí či jednoduše nahradit plot, můžeme použít buď tvarované, nebo volně rostoucí listnaté či jehličnaté dřeviny. Které druhy vybírat, kdy provádět řez a další pěstitelské rady se budou hodit i na sklonku léta. 

Akční letáky