Houby na zahradu
Je možné pěstovat houby, pro které chodíme do lesa? Není to sice pro každého a úspěšnost není vždy jistá, ale přesto není vůbec nereálné vypěstovat si vlastní hříbky.
Jen je třeba mít na zahradě kousek „lesa“. Houby totiž potřebují stinné vlhčí stanoviště a vzhledem k tomu, že mnoho druhů žije v symbióze s dřevinami, musí mít jako sousedy i vhodné stromy, například břízy, duby, buky, smrky, borovice či jedle. A pro podhoubí byste měli zajistit i „deštíky“.
Meruzalka, též myrobalán třešňový, tvoří kulovité plody, které jsou šťavnaté, velmi sladké, v barvách od žluté až po tmavě červenou. Krajové názvy, například švestičky, blumičky, rynglátky a další dokládají, že mirabelky rostou všude. Vyznačují se i různou chutí, konzistencí dužniny a velikostí.
Opatřit si tuto dřevinu na zahradu je velmi snadné, stačí i menší odkopek. Přesto zřejmě meruzalky zůstanou hlavně dřevinou mezí a příkopů, i když bývají dobré čerstvé, v kompotech i pálence.
Pěstování ovoce
Ovocné dřeviny pro zahradu můžeme vybírat podle chutě i vzhledu. Vysokokmenná hrušeň, jabloň nebo moruše vytvoří dominantu zahrady a poskytne stín, zakrslé ovocné stromky se naopak hodí i na malý dvorek a lze je tvarovat například do ovocných stěn. Kompromisem jsou čtvrtkmeny s metr vysokým kmenem, nebo polokmeny s kmenem vysokým do 1,5 metru.
Zelené oplocení
Všude tam, kde potřebujeme rozdělit zahradní prostor, oddělit klidové zákoutí či jednoduše nahradit plot, můžeme použít buď tvarované, nebo volně rostoucí listnaté či jehličnaté dřeviny. Které druhy vybírat, kdy provádět řez a další pěstitelské rady se budou hodit i na sklonku léta.