velorex.jpg
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řekoplavci v Babiččině údolí

Babiččiným údolím plují každý rok během některé červnové soboty podivuhodná plavidla. Na malebné řece Úpě se odehraje tradiční Úpění, kde fantazie nezná hranic a mnohdy za ní nezaostává ani zručnost stavitelů plavidel.

Plavba nevídaných plavidel nese název Úpění na Úpě. Recesistická akce vymysleli trampové z osady Idaho už v roce 1975.

Na startu se objevují vskutku nejneobvyklejší výtvory lidské představivostii. Plovoucí mlýn, Ferda Mravenec v kočáře taženém kobylkou, obří pivní basa, ale i vozítko Velorex v obojživelné úpravě.

Pravidla stanoví, že plavidlo musí být nafukovací.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Polystyren není povolen. Proto všechno, co tu plave, obvykle nesou duše z velkých a ještě větších kol. Jedenáctikilometrová plavba končí sjezdem obávaného Viktorčina splavu v Ratibořicích. Pořadatelé tvrdí, že tady se jasně ukáže zkušenost plavců a stavitelů plavidel. Začátečníci prý obvykle ztroskotají. Ale když všechno předem důkladně omrknete, třeba za rok překvapíte a ostatní řekoplavci zaúpí závistí... Přijeďte se podívat.

hasici.jpg hasici.jpg Zdroj: Archiv ireceptar.cz velorex.jpg velorex.jpg Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dění na Úpě lze dobře sledovat z Panské cesty, značené turistické trasy a cyklostezky, která vede podél řeky.

Od 12 hodin startují plavidla za Šiškovenským mostem (Náchodec), kolem 14. hodiny se objevují u Slatinského mostu (Slatinský Mlýn), do Pohodlí dorážejí zhruba v 15.30 a Viktorčin splav sjíždějí kolem  16. hodiny.

Akční letáky