Káva v kombinaci s bazalkou odpuzuje komáry
Zdroj: Seksun Guntanid/Shutterstock.com

Vyrobte si repelent proti komárům z kávy a bazalky. Funguje a nic nestojí

Komáři na nás díky kombinaci teplého počasí spojeného s deštěm, bouřkami a vlhkem útočí ještě více, než je tomu v letních měsících zvykem. Měli bychom se tedy před jejich kousanci chránit. Pokud nepreferujete repelenty z lékárny, můžete si připravit přírodní přípravek z kávy a bazalky, který je bezpečně odpudí.

Málokdo si umí představit nový den bez kávy. Nyní můžete zužitkovat i lógr, který byste za normálních okolností vyhodili. Dopřejte si tedy silné voňavé kafíčko a po dopití šálku nechte lógr proschnout. Možná to netušíte, ale jde o přírodní antioxidant, který obsahuje hořčík, draslík i železo. Pomáhá také ke zkrášlování těla a zahánění hmyzu, stejně tak i komárů.

Pokud chcete vyrobit repelent z lógru, povařte ho v horké vodě s bazalkou, přeceďte a výluh dejte do lahvičky s rozprašovačem. Roztok pak na sebe nastříkejte a uvidíte, že se vám budou komáři zdaleka vyhýbat.

Komárům zapáchá kombinace lógru a bazalky

Nesnáší totiž tuto kombinaci vůně. Stejně tak jim zapáchá i rozmarýn nebo levandule. Pokud je nechcete doma, dejte si zase prozměnu do oken truhlíky s afrikány. Neholdují ani meduňce.

Bazalka se kromě kombinace s lógrem hodí také do truhlíku do okna, protože ji můžete používat rovnou i v kuchyni. Vaření s bazalkou je totiž velmi pestré a chutné. Tato bylinka se sice používá především v asijské kuchyni, ale i v Česku je čím dál tím více oblíbená.

Bazalka je aromatickou královnou bylinek. Bazalka je aromatickou královnou bylinek. Zdroj: shutterstock.com

Vůně kávy vadí i mravencům. Vůně lógru smíchaného s bazalkou odpuzuje kromě komárů také mouchy či blechy. Tento repelent tak uleví i vašim domácím mazlíčkům.

Lógr likviduje i škůdce na zahrádce

V neposlední řadě můžete za pomoci lógru likvidovat i škůdce na zahrádce. Pomůže vám zneškodnit slimáky, hlemýždě, mravence či mšice. Nasypte ho do záhonku nebo rovnou do květináčů ke kytkám a bylinkám.

Přemnožení komáři dokáží udělat z letních nocí peklo. Přemnožení komáři dokáží udělat z letních nocí peklo. Zdroj: nechaevkon / Shutterstock.com

Sedlinu můžete také přesypat do misky a dát do lednice. Zbavíte se nežádoucích zápachů, které se tam mísí z různých druhů jídel. Dále ji využijte třeba jako peeling a navíc se díky ní zbavíte nepříjemnému pachu rukou.

Když už chcete přece jen lógr vyhodit, místo směsného odpadu ho hoďte aspoň do bioodpadu. Pokud máte vlastní kompost, rozhodně ho tam pravidelně přidávejte. S jeho pomocí vznikne skutečně prvotřídní humus.

Zdroj: www.i-senior.cz, www.ceskestavby.cz, www.prozeny.cz

Akční letáky