obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řezbář Jan Kužel radí, jak vyřezávat sochy z ledu

„Nic na tom není,“ tvrdí řezbář a dřevorubec Jan Kužel z Dobré Vody u Hořic. S kamarády různých profesí od tesaře přes kameníka až po hasiče během zimních měsíců vyřezává sochy z ledu Dobrovodského rybníka.

„Stačí nastartovat pilu a řezat,“ říká s úsměvem iniciátor tvůrčího nápadu.

Někdy v zimě na přelomu roku 2007 a 2008 doprovázel manželku a děti k rybníku kousek za humny Dobré Vody. Rodina šla bruslit a Jana Kužela napadlo, že by si zkusil práci s motorovou pilou a ledem.

Odpoledne vyříznul ze zamrzlé hladiny desku ledu, rozřezal ji na čtverce, ty položil na sebe a k večeru vysochal ledovou slečnu. Nazítří už volal kamarádům ze vsi, ať se přijdou podívat a ať si i oni s sebou vezmou pily.

Dřevorubec povoláním, dřevosochař ze záliby a pravidelný účastník řady řezbářských sympozií tak docela nenápadně založil tradici dobrovodského ledového království.

Vytáhnout ledovou kru vyžaduje několik párů chlapských rukouVytáhnout ledovou kru vyžaduje několik párů chlapských rukouAutor: Archiv ireceptar.cz

V mrazivých zimních týdnech přicházejí k Dobrovodskému rybníku řezbářovi sousedé ze vsi, obyvatelé nedalekých Hořic i vzdálenější zvědavci, aby se potěšili ledovým kouzlením šikovných lidí.

Ledové sochaření

„Opravdu to není na vyzkoušení nijak složité,“ říká Jan Kužel. „Stačí vyříznout desku aspoň deset centimetrů silného ledu. Přitom je  dobré pilu mírně naklánět tak, aby šel kvádr z ledu snadno vysunout,“ radí řezbář.

V mrazech mění Jan Kužel materiál, místo dřeva sochá ledV mrazech mění Jan Kužel materiál, místo dřeva sochá ledAutor: Archiv ireceptar.cz

„Doporučuji vyříznout z jedné strany úzký proužek a ten zasunout pod led. Deska je pak volná a dá se do ní zabodnout ostrý krumpáč nebo naostřená sapina. Pak už jí vytáhnete, ale bývá k tomu potřeba více rukou a samozřejmě je to lepší v botách, které nekloužou. Čím je led silnější, tím víc chlapů se k té práci hodí.

Desky buď stavíme na bok, nebo je v nařezaných kusech pokládáme na sebe. Když je slabší mráz, dáme mezi desky trochu mrznoucí vodní kaše, ale jinak desky ničím nelepíme, brzy se samy spojí. Na křišťálový led je potřeba holomráz.“

„Zpočátku mě zájem médií o naši akci trochu zaskočil, dnes už klidně pózuji, třeba u své zvoničky“„Zpočátku mě zájem médií o naši akci trochu zaskočil, dnes už klidně pózuji, třeba u své zvoničky“Autor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

„Efektní je přejet hotovou práci plamenem, třeba z propan-butanového hořáku. Socha tak dostane výborný lesk. Ale většinou plastiku na závěr jen polejeme vodou,“ říká řezbář.

„Používáme převážně motorové pily. Bez mazacího oleje, s lehce volnějším řetězem, v chladu se brzy zatáhne.  

Motivy? Když desku silného ledu postavíte na výšku nebo na bok, můžete velmi snadno vyřezat obrysy, třeba srdce nebo něco jiného, pro začátek jednoduchého.

Stavíte-li desky na sebe, musíte dopředu myslet, jak to udělat, abyste řezem nesnížili pevnost spojů. V nich někdy led taje rychleji než jinde,“ upozorňuje Jan Kužel.

Autorem ledové kompozice Anděl v bráně je Robert Musil, tesařAutorem ledové kompozice Anděl v bráně je Robert Musil, tesařAutor: Archiv ireceptar.cz

Ledová galerie je na Dobrovodském rybníku k vidění, dokud mrzne. A dokud mrzne, přibývají i plastiky.

Foto autor

Podívejte se do galerie na dobrovodskou ledovou tvorbu z února 2012.

Akční letáky