obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Řezbáři & spol. na Hauenštejně

Na skalnatém ostrohu u řeky Ohře, kde se sbíhají hřebeny Krušných a Doupovských hor, se několik posledních let probouzí z klinické smrti Horní hrad, nazývaný též Hauenštejn. K úspěšným oživovacím metodám patří i tradiční Řezbářské, nově Umělecké sympozium.

Gotický strážní hrad z přelomu 13. a 14. století, byl v 19. století velkoryse přebudován v novogotický zámek a jeho okolí v romantický anglický park s terasami, výletní restaurací, stylovou myslivnou, střelnicí, ba i tenisovým kurtem a kaskádou rybníčků. V druhé polovině 20. století se však zámek proměnil v nezvratně vyhlížející  ruinu.

Třetí tisíciletí přineslo Hauenštejnu vzkříšení. Osmým rokem vrací hradu a zámku důstojnou tvář jeho nový majitel Pavel Palacký. Neobešel by se přitom bez armády brigádníků a příznivců, ani bez pomoci státních institucí a početné řady sponzorů a konec konců ani bez věrných návštěvníků.

Jeden červencový týden se na nádvoří Horního hradu (Hauenštejna) na Karlovarsku činí řezbáři, keramici, skláři a další umělci, aby přispěli k obnově historické památky.

Jejich díla si zájemci mohou zakoupit i během roku v hradní galerii. Veškerý výtěžek sympozia umělci věnují na obnovu hradních a zámeckých objektů.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Gotický strážní hrad přebudovaný v novogotický zámek.Gotický strážní hrad přebudovaný v novogotický zámek.Autor: Archiv ireceptar.cz

Foto z června 2008

V červenci a v srpnu je otevřeno od 9 do 19 hodin.

Prohlédnout si můžete také zdejší arboretum a botanickou zahradu, založené roku 1971. Unikátní je například sbírka čtyřicítky druhů javorů. Spatříte tu dřeviny z východní Asie a severní Ameriky, nejrůznější trvalky, skalničky a léčivé rostliny. Vstupné 10, 20 a 50 Kč.

Během léta se na v areálu hradu koná řada již tradičních programů, například Chválu medu – slavnost s ukázkami řemesel souvisejících se včelařstvím, ochutnávkami medových dobrot, včelařskými přednáškami, divadelním představením a dalším programem.

Akční letáky