Zdroje: dama.cz, svetkvetinacu.cz

Když jde o zútulňování domácnosti, nezřídkakdy padne řeč právě na pokojové rostliny. Ty dodají našim domovům příjemnou atmosféru a stanou se i krásnou dekorací. Při jejich výběru a následném umístění bychom však měli být ostražitější. Některé z nich totiž v žádném případě nepatří do ložnice a určitým typům bychom se měli vyvarovat úplně.

Rostliny nevhodné do ložnice

V první řadě jde rozhodně o takové rostliny, jejichž květy mají silnou vůni. Právě ta totiž může narušovat spánek a v některých případech dokonce způsobovat bolesti hlavy. Zdaleka však nejde jen o vůni rostlin, ale také o tvar jejich listů. „Pokojovky” s ostrými listy nebo ostny totiž snižují chuť na milování a také potlačují touhu po tělesném kontaktu. V partnerských vztazích proto mohou napáchat nemalé škody.

Stejně tak do ložnice (a nejen do ní) nepatří usušené květiny. Možná je vám líto krásného pugétu růží, jenž jste dostaly od partnera či manžela a hledáte pro něj dlouhodobější využití prostřednictvím jeho usušení a následného umístění do vázy. Lépe ale uděláte, když se s kytičkou nekompromisně rozloučíte. Uschlé či pomalu umírající rostliny totiž do domácnosti vnášejí energii smrti. Ta se následně může projevovat nezvykle častým přílivem špatných nálad anebo nočními děsy.

Rostliny produkující kyslík

Naštěstí se ale spousta druhů rostlin do ložnic hodí a není třeba z nich mít obavy. Naopak. Mohou mít na spánek příznivý vliv. Zvlhčují totiž vzduch, a tak napomáhají dýchání. Některé z nich dokonce v noci produkují kyslík. Jednou takovou je i oblíbená aloe vera neboli pouštní lilie. Aloe vera je známá pro své léčivé účinky a při jejím umístění do ložnice přináší i lepší a kvalitnější spánek. Během noci totiž uvolňuje velké množství kyslíku, díky čemuž se ráno probudíte ještě odpočatější a s větší chutí do nového dne. Dalšími vhodnými rostlinami jsou také například tenura či juka.

Pokojové rostliny čistí vzduch

Možná nejde o velmi známý fakt, ale „pokojovky” jsou skutečně schopny čistit vzduch a zachycovat škodlivé látky, čímž pochopitelně nenapomáhají jen lepšímu spánku, ale žití celkově. Jde například o oblíbený břečťan popínavý či fíkovník pryžodárný.

O pokojové rostliny, a zvláště pak ty, které umístíte do ložnice, je třeba se řádně starat. Jejich špatný stav by se mohl projevit i na vaší psychice či kvalitě spánku. Během jejich zalévání je rovněž třeba být ostražití. U každého druhu rostlin si důkladně nastudujte, jakým způsobem je správně zalévat, abyste předešli případnému přelití rostlin a jejich následnému plesnivění. Plísně by se totiž mohly uvolňovat do ovzduší a jejich vdechování je v některých případech i životu nebezpečné!