obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rozhovor Receptáře: herec a divadelní principál Pavel Trávníček

Ve třiadvaceti se v pohádkové roli krásného prince na bílém koni stal idolem paní a dívek. Dnes jako pětašedesátiletý principál jezdí po republice s vlastní divadelní společností. A cení si života na venkově.

Také na své současné manželce Monice oceňuje, „že je praktická, je znát, že je z venkova, tam jsou lidi praktičtější a šikovnější. Umí se postarat o dům, zahradu.“

Vy byste se o sebe uměl postarat?

Rozhodně nejsem princ, který se nechá obskakovat! Umím všechno! Maminka říkala: jen se to, Pavlíku, nauč, nevíš, kdy to budeš potřebovat! Nechci se vytahovat, ale vařím úplně běžně a hlavně mě to baví.

Taková polská omáčka s vepřovým jazykem. Je trošku pracná, ale skvělá. Časem jsem vymyslel nejjednodušší metodu vaření, což umí jen chlapi. Ideální zvíře je pro mne kachna: jen se posolí, pokmínuje, posadí na dřívka do pekáče, aby neležela přímo na dně, šoupne se do trouby — a vždycky je výborná!

herec Pavel Trávníček ve svatební denherec Pavel Trávníček ve svatební denAutor: Archiv ireceptar.cz

To zní dobře, ale co ty kalorie?

Je fakt, že termín „zdravý životní styl“ vnesla do mého života až Monika. Herec musí být zdravý — a když není, musí to vydržet! Přiznám se bez mučení, že stále kouřím, ale vždycky jsem i hodně sportoval: fotbal, lyže, tenis. V tom s Monikou pokračujeme, taky dost plaveme.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Další otázky a hercovy odpovědi na téma manželství, děti, práce, bydlení či radosti života přináší Receptář 4/2016.

A jednou za rok nás chytne amok a začneme běhat. Náš kamarád v Pardubicích pořádá půlmaraton a vždycky nás naláká. Ale jak netrénujeme, pokaždé nás to odrovná a večer se nepostavíme na nohy. Asi je lepší jet na koloběžkách, což jsme provedli předloni.

Umíte odpočívat?

Naštěstí rychle spím a regeneruju: Lehnu si a jsem vyspalý za dvě hodiny. Jako dost herců říkám, že nejlíp je mi na jevišti; nikdo vás neotravuje, nemyslíte na složenky a položíte se do role. Taky miluju ranní procházky po lese s naším křížencem labradora Fredem. A protože je neúnavný a mladý, sotva mu stačím.

Pavel Trávníček - s křížencem labradora FredemPavel Trávníček - s křížencem labradora FredemAutor: Archiv ireceptar.cz

A co práce kolem vašeho domu na venkově?

Než vyhazovat peníze za posilovnu, je lepší vzít do ruky kolečko nebo kosu, to je skvělý tělocvik na břišní svaly! Tři dny se pak nehnu. Mě ale baví být tělesně unavený a zničený, navíc si tak krásně provětrám hlavu. Řeckou harmonii těla a ducha nepovažuji za utopii.

Jste manuálně šikovný?

Život mě naučil. Měl jsem kdysi krásnou roubenou chalupu v Krkonoších a za socialismu co jsem si neudělal sám, to jsem neměl. Dnes se dá všechno koupit. S kamarádem jsme přistavěli koupelnu  — fungoval jsem jako přidavač —, natírali jsme plot a spáry, opravovali jsme střechu. A docela jsme se u toho nasmáli.

Foto Receptář 3/16 (Jiří Janoušek a archiv)

Celý rozhovor si přečtete v Receptáři 4/2016

Předplaťte si Receptář

 

Akční letáky