Znám vás jako akční ženu. Není jižní styl života mezi pláží a stínem borovic trochu nuda?

Je pravda, že jsem měla na začátku prvního tříměsíčního pobytu depresi — ticho, nikde nikdo… Děsila jsem se, co budu dělat. Nejdřív jsem hodně četla, ale pak jsem si našla svoje a celé léto se úžasně vydařilo. I ta další. Jsme hodně na vodě, cestujeme po ostrovech, navštěvujeme se s přáteli, grilujeme, chodíme na trh, kupujeme čerstvé ryby a zeleninu, debatujeme se sedláky. A taky se staráme o domek a zahrádku, sháníme třeba palmy…

Chorvatská mentalita je mi blízká, místní nás berou, jako bychom byli jejich. Je to takový krásný, středomořsky bezstarostný život, který má úplně jiné tempo, než známe z Prahy. Však taky po návratu jsem chvíli úplný mimoň a zažívám hrozný stres, než se přešaltuju. Nejradši bych se vrátila na Šoltu, jenže v pohádce žít nelze.

Na co jste ve svém letním bytě nejvíc hrdá?

Při pohledu na naši zahradu mi srdce plesá. Vedle palem najdete olivovníky, které jsou ohromě dekorativní a krásně do sebe prorůstají, takže tvoří živý plot. Máme citrony, mandarinku klementinku, pomeranč, oleandry a velké agáve. A samozřejmě levanduli a různé bylinky. Teď chci vysadit ještě rozmarýn, který roste divoce kolem. Lidi z něj mají ploty a je to nádhera!

Celý rozhovor vyšel v Receptáři 8/2013

Když večer padne rosa, jde z půdy okouzlující vůně levandule, rozmarýnu, bobkového listu, k tomu sůl… Někdy v zimě, když je v Praze po kolena sněhu, si ji vybavím a v duchu se nadechnu toho horkého voňavého vzduchu.

Zmínila jste olivy. Prý dokonce prodáváte vlastní olej?

To není úplně přesné, jsme teprve v začátcích. Základním motivem bylo zachránit přírodní bohatství, které Šolta má. Je po tisíce let známá svými extra podmínkami právě pro olivovníky. Vždyť i císař Dioklecián tam jezdil do lázní a denně užíval zdejší olej. To všechno má pro nás obrovský význam. Zatím si vyrábíme olej jen pro sebe a své přátele, ale kdoví, možná se časem rozrosteme. To by ovšem řešil partner, s nímž celý projekt vlastníme. My spíš tím, že známe jazyk, lidi a mentalitu, to můžeme dobře obhospodařovat.

Vy sama taky lisujete?

Máme na to linku, která jede ještě starou metodou — zastudena. Olivy se sklízejí ručně, už napůl zralé, nikoli zelené jako u teplé metody. Nepřidáváme žádné konzervanty, olej se de facto nakonzervuje tím, že se olivy po sklizni nejdřív ponoří asi na dva týdny do mořské vody. A vylisovaný olej jde rovnou do láhví. Olivovníky ani nezaléváme kohoutkovou vodou s chlórem, jen dešťovkou!

Dáváte si jako Dioklecián lžíci na lačno?

Někdo to dělá, já ne. Ale jinak ho používám denně. Dnes jsem třeba snídala toast s olivovou pomazánkou, což je to, co zbyde po vydrcení oliv, říkáme tomu paštika. Přidá se ještě znovu ten olej, česnek, kapary a sůl — a je to prostě lahoda!

Foto Jiří Janoušek a archiv Kláry Doležalové

Celý rozhovor najdete v Receptáři 8/2013