obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rozhovor Receptáře speciál: bylinky moderátorky Simony Tancerové

Sympatická blondýnka představuje odborníky na byliny, léčitele i vlastní zahradu v televizním pořadu Kouzelné bylinky. Letnímu speciálu Receptáře přiblížila svou cestu k léčitelství a přidala pěstitelské rady.

Vaše oblíbené byliny jsou prý řimbaba a jablečník?

Máte pravdu, i když já dnes už ani nevím, kterou mám neoblíbenou. Dřív jsem měla nejraději sladké, třeba černý bez, který je úžasně opojný, také lípu, měsíček, meduňku. Jsou z nich skvělé čaje, klidně s citronem a medem.

Ale právě teď mi dělají dobře nahořklé byliny, což je právě jablečník. Pan bylinkář Zentrich říká, že je to hned po konopí nejkompletnější bylinka, fungující v těle skoro na všechny orgány. Já jablečník oceňuji hlavně proto, že podporuje zažívání. Voní po jablíčkách, ale je pekelně hořký, takže do velké konvice stačí jeden malý lísteček. Jablečník roste volně v přírodě, nebo ho lze pěstovat venku. Také pelyněk je super.

V seriálu Koouzelné bylinky se mj. sešla s populárním italským kuchařem Riccardem Lucquem (vpravo)V seriálu Koouzelné bylinky se mj. sešla s populárním italským kuchařem Riccardem Lucquem (vpravo)Autor: Archiv ireceptar.cz

A co řimbaba?

Ta se používá v lidovém léčitelství na migrény. Doporučuje se požvýkat pět syrových lístků. Já ji miluju spíš na dekoraci — je asi padesát centimetrů vysoká, má krásné bílé kvítky a patří k málu bylinek, rostoucích ve stínu.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Další otázky a odpovědi i bylinkářské tipy najdete v Receptáři speciál 2/2015.

Chcete–li osvětlit stinné místo zahrady, dejte tam řimbabu. Babičky ji na zahrádce měly vždycky, velice snadno se množí a vysévá po okolí.

Přiznám se, že už mi přijde zbytečné mít na zahradě kytky, které se nedají sníst. Nakonec i muškáty se dávají do buchet, aby je ovoněly. Zrovna chci vyzkoušet jeden takový recept na bábovku.

Simona TancerováSimona TancerováAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak začít, když chci mít funkční bylinkovou zahrádku?

Rozhlédnout se, kam na zahradu svítí slunce. Většina bylin, aby voněla, potřebuje světlo, výjimkami jsou vedle zmíněné řimbaby třeba medvědí česnek nebo devětsil. Pak se podíváme na půdu, bylinky obecně nesnášejí jílovitou, tu je nutné smíchat s kompostem a trochou písku. Musí být živná, ale propustná.

Doporučuji vyvýšený záhon, já použila vyřazené trámy ze zbouraných kasáren, lze využít i cihly, cokoliv. Jednak méně prorůstá plevel a jednak se nemusíte tolik shýbat. Nebojte se udělat ze záhonu dominantu, chloubu zahrady, je to lepší než cypřiš.

Co pěstovat na chatě? A co na balkonu?

Přiznám se, že v létě, pokud není extrémní sucho, nezalévám ani nepleju denně. Problém jsou slimáci, ti vám mohou bylinky úplně zlikvidovat, pokud je nesbíráte. Ale zkuste si na chatě bez obav vysadit všechny bylinky, které máte ráda, a uvidíte.

Simona Tancerová s Václavem VětvičkouSimona Tancerová s Václavem VětvičkouAutor: Archiv ireceptar.cz

S balkonem je to složitější. Bylinky potřebují prostor na kořeny. V truhlíku chvíli fungují, ale jak se začnou rozrůstat, musejí jít do země. Sama jsem to zkoušela a neuspěla jsem. Truhlík je řešení jen na zimu, abyste měla něco čerstvého. A pokud nemáte jinou volbu, volte aspoň odolnější a menší odrůdy bylinek — vedle bazalky existuje menší koriandr nebo chilli. Asi bych sáhla po téhle exotice, která nemůže být na záhonu.

Foto archiv S. T. a archiv ČT

Celý rozhovor si přečtete v Receptáři speciál 2/2015

Předplaťte si Receptář

Akční letáky