Čeká na návštěvníky Zoo Praha v průběhu léta něco mimořádného?

Nyní se ze všech sil snažíme, abychom znovu zpřístupnili spodní část areálu. Nebýt katastrofální povodně, zažívali bychom asi návštěvnicky nejlepší sezónu. Na jejím začátku jsme otevřeli nové Údolí slonů a Pavilon hrochů.

V Údolí slonů máme teď celé chovné stádo, včetně v únoru narozeného slůněte. Až do loňského jara jsme měli pouze tři slony: samce Mekonga a samice Shanti a Gulab. Ta je u nás 47 let a je už sloní babičkou. Postupně jsme však získali dvě slonice z Rotterdamu a dvě ze Srí Lanky, což byla zcela mimořádná událost a velké ocenění naší zoo. Pavilon hrochů zůstává trochu ve stínu Údolí slonů, ale je rovněž výjimečný.

Celý rozhovor vyšel v Receptáři 7/2013

Hrochy v něm totiž můžete sledovat i pod vodou. Na souši těžkopádná, robustní zvířata se ve vodě lehce vznášejí a s radostí provádějí i podvodní akrobacii.

Pražská zoo pomáhá originálními způsoby chránit gorily…

Projekty ve střední Africe začaly již s „trochu jinou reality show“ Odhalení. Přemýšleli jsme jak zajistit, aby vydělané peníze gorilám skutečně pomohly a nebyly rozkradeny. Proto jsme začali podporovat záchrannou stanici v Limbe, pořizovat vybavení pro strážce rezervace Dja a především pro africké školáky vydávat knihy o gorilách. Oni je totiž jako fascinující živé tvory skoro vůbec neznají. Když se však s nimi seznámili blíže, byli překvapeni jejich krásou a chováním. V mnohých to probudilo zájem a ochotu s jejich ochranou pomoci.

Tak vznikl i nápad na Toulavý autobus, který děti z pralesních vesnic za gorilami do záchranných center dováží. Je to pro ně životní zážitek, dosud nebyly dále než na kraji vesnice, nikdy neviděly asfaltovou silnici… Spojení silného zážitku s tím, že gorily spatří a něco se o nich dozví, je může hodně ovlivnit.

Mohou lidé, kteří si oblíbili pražské gorily a na jejich přežití v přírodě jim záleží, na projekt Toulavý autobus nějak přispět?

Jistě, funguje sbírka, lidé mohou přispět i prostřednictvím DMS, jeden pán nám třeba poslal 300 000 korun! Na ochranu goril také přispíváme výtěžkem z prodeje suvenýrů, pomáhá i projekt na sběr starých mobilních telefonů, další dvě koruny patří gorilám z každého vstupu do zoo.
Běh pro gorily je připravován právě proto, aby z jeho výtěžku byly financovány tyto aktivity.

Nyní se však soustředíme především na nápravu povodňových škod a na získávání prostředků na vybudování nového pavilonu goril v horní části zoo. Aktivity ve střední Africe budeme muset omezit, ale velmi neradi bychom na ně rezignovali úplně.

Mnohé druhy zvířat jsou ohrožené i v Evropě…

Kromě tří největších projektů na pomoc gorilám, koním Převalského a gaviálům indickým vedeme ještě mnoho menších. Mezi ně patří například návrat orlosupů do Alp. Monitoring a ochrana užovek a syslů probíhá i v samotném areálu zoo.

Jak ještě se vám daří zlepšovat péči o zvířata v samotné zoo?

Na pohodu zvířat dbáme opravdu hodně, expozice stále měníme podle nejnovějších poznatků o potřebách zvířat. Třeba jenom krmiva: Lední medvědice dostává rybí zmrzlinu, pro houbožravé želvy objednáváme houby. Z Jižní Ameriky k nám putuje amazonský jíl, který potřebují papoušci na trávení, hlinku z Alp vozíme pro orlosupy, kteří se jí při péči o peří zobákem natírají.

Foto Tomáš Adamec a archiv zoo

Celý rozhovor najdete v Receptáři 7/2013