Medvědí česnek bychom neměli trhat na chráněných lokalitách.
Zdroj: Iva Vagnerova / Shutterstock.com

Jaké pokuty hrozí za sběr medvědího česneku a kdo je může udělit?

Medvědí česnek je léčivá bylina, jejíž popularita vzrostla v posledních letech natolik, že začal být její sběr v přírodních rezervacích sledován a pokutován. Medvědí česnek má spoustu vlastností vynikajících pro naše tělo, ale měli bychom si dát pozor, abychom za naše zdraví nezaplatili finančně tolik, aby nás to nezruinovalo.

Medvědí česnek obsahuje jód, vápník a hořčík – tedy vitamíny a další minerály pro naše tělo velmi prospěšné. Znalí mu připisují protizánětlivé, protivirové, protiplísňové i protiparazitální účinky. Navíc pomáhá při detoxikaci těla, po níž všichni toužíme zejména zjara.

Březen a duben je ten správný čas, kdy se na medvědí česnek vydat a tímto přírodním antibiotikem se hojně zásobit. Od konce března, ale hlavně v dubnu a na začátku května se lidé houfně vydávají do lesů, a to i přesto že trhání medvědího česneku v chráněných lokalitách je zakázáno.

Roste všude, ale nejraději má chráněné oblasti

V běžné volné přírodě rostlina chráněná není a můžete si ji beztrestně utrhnout, nejvíce se jí daří právě tam, kde se nic trhat nesmí. Na porušení zákona většinou v chráněných oblastech upozorňují cedule, jako například v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Podobně je tomu i v Poodří nebo Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.

Medvědímu česneku se nejvíce daří ve vlhku a stínu Medvědímu česneku se nejvíce daří ve vlhku a stínu Zdroj: shutterstock.com

Sběr rostlin v chráněných oblastech zakazuje zákon, jelikož kromě samotného česneku nešetrným chováním trpí i další chráněné rostliny, jako třeba sněženky a bledule.

Ač se ochranáři snaží na zákaz trhání medvědího česneku (a čehokoli jiného) v chráněných oblastech upozornit, lidé často nedbají. „Informační cedule jsme umístili nejen k lokalitám, kde se medvědí česnek vyskytuje, ale také na začátky lesů, aby lidé zvážili svůj záměr vstupu do lesa,“ říká Antonín Tůma z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Česnek v městských parcích

Letos je díky chladnému počasí situace o něco lepší než v předchozích letech a Antonín Tůma je rád, že dosud nemuseli řešit ani jeden incident. Na medvědí česnek totiž můžete narazit i zcela běžně.

S medvědím česnekem se ale můžete setkat nejen ve volné přírodě, ale někdy výjimečně třeba i v městských parcích, jako je tomu například v Mariánských lázních, kde medvědí česnek roste v parčíku za místním EkoAkváriem. Odbor životního prostředí města Mariánské Lázně se rozhodl tuto část parčíku z důvodu ochrany oplotit.

Pesto z medvědího česneku s bylinkami je vynikající třeba na těstoviny Pesto z medvědího česneku s bylinkami je vynikající třeba na těstoviny Zdroj: shutterstock.com

Pokuta až 10 000 Kč

Ochránci přírody upozorňují, že při porušení zákazu trhání této byliny tam, kde je zapovězeno, hrozí od strážce přírody v chráněných lokalitách pokuta na místě, a to až do výše 10 000 korun. Medvědí česnek roste často právě tam, kde vznikla chráněná rezervace. Má rád lužní a listnaté lesy, zejména stinná a vlhčí místa. Kromě pokuty byste si měli dát pozor i na to, abyste medvědí česnek nezaměnili s podobně vypadající konvalinkou nebo ocúnem. Při trhání listů česneku ochránci přírody doporučují vždy z jedné rostliny odstřihnout co nejblíže u země dva listy tak, aby cibule zůstaly pod zemí.

Kuchyně i zdraví se mohou prodražit

Medvědí česnek je cibulovitá rostlina, s cibulkami dlouhými 4-6 cm, z nichž v těchto dnech, tedy brzy zjara, raší až 20 cm dlouhé kopinaté listy. V dubnu až květnu medvědí česnek kvete. Podle květu jej od konvalinky můžete odlišit velmi snadno.

Medvědí česnek od konvalinky poznáte podle květů. Medvědí česnek od konvalinky poznáte podle květů. Zdroj: Shutterstock.com / Michal Ninger

Květenství se postupně změní v tobolky. V té době začínají listy žloutnout a uvadat. Pod zemí však cibulky stále čekají na další sezonu, kdy se zase probudí k životu.

Medvědí česnek lidé sbírají nejen pro jeho léčivé vlastnosti, ale využijí jej i v kuchyni. Měli byste si dát ale pozor, aby vás česnečka, špenát, nebo orestovaný medvědí česnek se zeleninou a dalšími bylinkami nevyšel dráž než jídlo v té nejdražší restauraci.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.czchomutovsky.denik.cz

Akční letáky