obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sběratel dřevěných hraček staví na české hračkářské tradici

František Kyncl ze Slaného je zralý muž. Přesto se více než čtyřicet let zajímá o dřevěné hračky. Ve své sbírce jich má přes čtyři tisíce, převážně od českých výrobců. „Jsem věčné dítě,“ tvrdí s úsměvem.

„Myslím, že se mi podařilo vytvořit nejucelenější kolekci českých dřevěných hraček dvacátého století v Česku,“ říká o svém koníčku Ing. František Kyncl. 

Jeho sbírka obsahuje staré lidové hračky od neznámých výrobců, zastoupeni jsou soukromí drobní výrobci, tovární hračky vyráběné v malých i velkých sériích, originály od výtvarníků a designérů hraček. V několika případech se sběrateli podařilo získat kompletní produkce jednoho výrobce.

současná produkce výrobce držitele certifikátu Nositel tradice Zdeňka Bukáčka z Krouny současná produkce výrobce držitele certifikátu Nositel tradice Zdeňka Bukáčka z Krouny Zdroj: Archiv ireceptar.cz „Mám samozřejmě i zahraniční dřevěné hračky – zastoupena je téměř celá Evropa, ve sbírce jsou i hračky z Afriky, asijských zemí či Jižní Ameriky.

A kromě toho sbírám i další věci, které s hračkami souvisejí: texty o hračkách nebo knížky s obrázky hraček,“ vypráví čiperný senior, jehož povolání — elektroinženýr — má k hračkařině hodně daleko.

Může za to krounská babička

Zde to všechno začalo – hračky z Krouny Zde to všechno začalo – hračky z Krouny Zdroj: Archiv ireceptar.cz „Jak jsem ke sbírání hraček přišel? Můj tatínek byl z Vysočiny, z Krouny, kde měla výroba hraček velkou tradici. Od dětství jsme tam jezdili k babičce, která měla obchodní licenci — faktorství — na hračky. Nakupovala zboží od drobných výrobců a pak prodávala. Pamatuji si, že jsem si s nimi hrával.

Když babička zemřela, to už jsem byl ženatý a měl jsem děti, našel jsem po ní na půdě asi deset starých hraček. Seznámil jsem se s lidmi v okolí, kteří ještě hračky doma vyráběli, začal jsem je od nich kupovat, pak i od jiných hračkářů, a tak se postupně zrodila myšlenka na sbírku českých hraček.

Půvabné hračky, které z dřevěných odřezků vyrobily samy děti Půvabné hračky, které z dřevěných odřezků vyrobily samy děti Zdroj: Archiv ireceptar.cz Převážnou část sbírky tvoří koupené hračky. František Kyncl si vede přesnou evidenci, kdy, kde, za kolik, pokud jde o dar, tak od koho hračku získal. Dále nesmí chybět údaje o výrobci (výtvarníkovi), rok výroby a stručný popis hračky.

Občas není sbírka kompletní — to když některá její část putuje na výstavu: například svého času do muzea v Nové Pace k 650. výročí založení města. 

  • (Poznámka redakce: Část sbírky mohli zájemci pravidelně vídat na zámku v Kamenici nad Lípou, ve zdejších výstavních prostorách pražského Uměleckoprůmyslového musea. Zprvu během tamního červencového Hračkobraní, tedy na setkání českých výrobců dřevěných hraček. Poté, mezi lety 2008 a 2013, zde vytvořily exponáty ze sbírky Františka Kyncla stálou expozici hraček.

„Sbírání — a hraček obzvlášť — prodlužuje život. Jsem vlastně takové věčné dítě. Když mi chce někdo o Vánocích udělat radost, dá mi pod stromeček hračku,“ říká pan Kyncl.

Foto autor 

Akční letáky