obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sběratel zápalkových krabiček: „Nejcennější jsou se sirkami“

„Zápalkové krabičky jsem začal shromaždovat, když mi bylo asi deset,“ říká Josef Krieger z Prahy. „Maminka jich měla kolem plynového sporáku vždycky dost, a když se mi některá série zalíbila, tak jsem si ji prostě schoval.

Josef Krieger tvrdí, že zpočátku sbíral krabičky chaoticky, možná podle hezkých nálepek, až později si uvědomil, že to nejdůležitější je vlastně celá krabička i se sirkami, protože to je kompletní výrobek. Tehdy dal své sbírce řád a utřídil ji.

„Dnes mám asi 5000 krabiček. Ale jistý japonský sběratel jich prý má více než 90 tisíc,“ říká sběratel s úsměvem. Zahraniční krabičky třídí jen podle státu, tedy hlavně podle zemí, pro které byly vyrobeny.

Tyto krabičky však nejsou hlavní částí sbírky, byť reprezentují nejméně padesát států světa a většinou jsou unikátní svým nezvyklým formátem, materiálem či provedením.

sběratel zápalek Josef Kriegersběratel zápalek Josef KriegerAutor: Archiv ireceptar.cz

Od provázku ke krabičce

Jádro sbírky tvoří krabičky tuzemského původu: „Zajímají mě krabičky zápalek, které se vyráběly na území českých zemí, a to už od dob Rakouska-Uherska, především produkce tehdejších českých sirkáren. Vůbec jich nebylo málo.

sirky v diskusirky v diskuAutor: Archiv ireceptar.cz

Dnes se nám to možná nezdá, ale tehdy byla sirka důležitou věcí k životu. Nejprve se na trhu v nůších prodávaly svazečky sirek jen tak převázané provázkem, poté byly zápalky distribuovány v papírových sáčcích, na nichž se později objevovalo třeba už i razítko sirkárny.

Později některé firmy přišly s papírovými obaly různých tvarů, až se objevily pevné dřevěné krabičky. Sbírku jsem tedy rozdělil na exempláře

  • vyrobené před rokem 1918,
  • na prvorepublikové do roku 1945, byť válečné roky samozřejmě ovládl německý sirkařský průmysl.
  • dále až do roku 1989
  • a současnost.

exemplář ze sbírky zápalek Josefa Kriegeraexemplář ze sbírky zápalek Josefa KriegeraAutor: Archiv ireceptar.cz

Zápalkové krabičky řadím chronologicky podle data výroby, přitom se opírám především o katalogy vydávané Českým filumenistickým svazem (sběratelé zápalkových nálepek – pozn. red.) již od roku 1918.

Nálepky na zápalkových krabičkách samozřejmě zobrazují tisíce motivů, ale až překvapivě se v nich promítá politická propaganda doby, ve které byly vyráběny.

Proto jsou vlastně velmi zajímavé i z historického hlediska,“ dokládá na mnoha příkladech Josef Krieger. Časem svou sbírku zpestřil pohlednicemi s motivy zápalek, doplňují ji stojánky či pouzdra na zápalky, různé podpalovače a další předměty. 

„Největší radost mi ovšem udělá, když seženu krabičku, v níž jsou původní zápalky. To jsou takoví moji Modří Mauriciové. Jenže na ty už narazím jen velmi zřídka,“ posteskne si sběratel krabiček s ohnivými dřívky. Pokud na podobný poklad narazíte, bude rád, když se ozvete...

Foto autor

Akční letáky