Ovšem nebezpečí, že by ono úctyhodné množství mýdla bylo rozpuštěno v očistné lázni a časem zmizelo v kanalizaci, u Skýbů rozhodně nehrozí. Mýdla nejrůznějších tvarů, barev a vůní jsou totiž sběratelskou vášní paní domu.

„Teď, když spolu hovoříme, mám přesně 1638 mýdel ze 42 zemí. Zastoupeny jsou všechny evropské země, dále například Austrálie, Nový Zéland, Kanárské Ostrovy, Indie, Malajsie, Thajsko, Egypt, Čína, Japonsko, USA, Kanada, Mexiko, Guatemala...,“ popisovala svou sbírku Jana Skýbová na jaře roku 2009.

„Nejstarší mýdlo sbírky Lavande Luxus Elida je z roku 1966 a dostala jsem ho od maminky. Kromě Elid mám mýdla dalších velkých značek, jako jsou Lux, Kappus, Cussons, Camay, Duru, Oriflame, Palmolive, Caress.“

V dívčím věku ji okouzlilo zelené fáčko

„Nejvíc, 72 kusů, je značky Fa, pro kterou mám slabost — jsou to nejstálejší a velice kvalitní mýdla v estetických lákavých obalech, vždy krásně a dlouho voní. Nepodléhají zubu času na rozdíl od některých, která se smršťují, po čase mívají bílý povlak či úplně ztrácejí vůni. Navíc byla u zrodu mé sbírky.

Jako třináctiletá holka jsem našla u maminky ve skříni v prádle krásné zelené mýdlo Fa, které tehdy nikde u nás v obchodech nebylo. Do té doby jsem jako řada mých vrstevníků sbírala ledaccos — igráčky, céčka, ubrousky, obaly od čajů, žvýkaček. Ovšem poklad v maminčině prádelníku rozhodl,“ říká Jana Skýbová.

Za necennější kousky sbírky považuje ručně vyřezávaná mýdla. Ve speciální skříni, kterou pro sbírku vyrobil sběratelčin manžel, jsou uložena mýdla za 1,50 Kč, ale i za 450 Kč, mýdla vážící pouhých 5 gramů i mýdlo o hmotnosti 1,6 kg, mýdla průhledná, mýdla nejrůznějších tvarů — kulatá, oválná, v podobě květů, figurek či kroužkové mýdlo určené k intimní pánské hygieně.

Sbírka také obsahuje mýdla reflexních barev, mýdla na provázku, mýdla strouhaná, ve skle, ve dřevě, mýdla holicí... Jejich převážná část je koupená, ať již doma, nebo v zahraničí.

Jája Hand Made

Další část sbírky tvoří dary od příbuzných, kamarádů a známých. Nějaký čas si Jana Skýbová dokonce vyráběla vlastní mýdla pod svou značkou Jája Hand Made.

„Inspiraci jsem hledala především na internetu, kde můžete o mýdlech dohledat úplně všechno od chemického složení až po technologický postup výroby. Není to v podstatě nic složitého, základem je tzv. jádro, které vznikne svařením tuku v louhu — přesně řečeno v roztoku hydroxidu sodného. Ovšem je nutné si při práci s louhem dávat pozor, protože je to velmi agresivní žíravina!

Do takto připraveného jádra se pak přidávají barviva, různá aroma přírodniny jako bylinky nebo koření. Pro zjemnění se také do mýdla přidává glycerin.

Nevýhodou pro sběratele však je, že mýdlo s větším podílem glycerinu se po čase zmenšuje. Je proto nutné ho velmi pečlivě zabalit,“ prozrazuje sběratelka, která dilema sbírat, či mydlit vyřešila tak, že v domácnosti používá mýdla tekutá.

Foto autor