„Začalo to úplně nenápadně. Kdysi jsme koupili čaj v Tuzexu a plechovku od něj jsme nevyhodili, ale dali ji v kuchyni na polici.

Plechovky s čajem jsme kupovali dál a po čase mě napadlo všechny ty krabičky, z nichž mnohé už sloužily jako schránky na šroubky, knoflíky a podobně, vystavit na jednom místě.

Tahle výstavka se mi natolik zalíbila, že jsem začal shánět další exponáty.

Petr Trávníček sbírá obaly od různě upravených listů čajovníku čínského, ale rovněž od dalších různých směsí, ze kterých se připravují čaje.

„Dost velký problém je určit stáří obalu, protože výrobci na něj ve valné většině netiskli datum, neexistují ani žádné sběratelské katalogy. Takže je třeba vycházet z jiných údajů. Například anglické plechovky měly uvedeno jméno či erb panovníka, který právě vládl.“

Obaly s vizitkou nej...

„Patrně nejstarší je v mé sbírce plechovka firmy Lehn & Fink z New Yorku, vyrobená po roce 1906,“ prozrazuje sběratel, který si rád dopřeje šálek čaje z nových přírůstků nakoupených u nás nebo v zahraničí.

„Takto získávám samozřejmě jen část exponátů, ale většina prázdných obalů pochází z bazarů, bleších trhů nebo z výměn s jinými sběrateli.

Mám zatím obaly z celkem 52 zemí. Nejvíce jich pochází z Anglie, Francie a samozřejmě i z těch států, kde se čaj pěstuje a vyrábí.

Nejvzdálenější jsou z Austrálie a Nového Zélandu, velmi si cením plechovky z Madagaskaru a mám i svého čajového Mauricia — plechovku od vanilkového čaje — opravdu pocházejícího z ostrova Mauritius.

Největší plechovky byly určeny až pro pět kilo čaje — do jedné z nich se vešla naše malá dcerka — nejmenší skrývaly sedmigramové vzorky čaje. To už se skoro vyrovná běžným klasickým čajovým sáčkům, kterých mám také kolem tisícovky, a které tvoří samostatnou část mé sbírky.“

Foto Jan Malý