obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sbírka ryze vánoční: papíry, pohlednice, skřipce na svíčky...

Lenka Urbanová z Kamenných Žehrovic u Kladna již přes deset let shromažďuje vše, co je v českých domácnostech tradičně spojeno s prožíváním svátků považovaných za nejkrásnější v roce.

Začalo to vánočními pohlednicemi. Později přibyly vánoční balicí papíry − tuto myšlenku paní Urbanové, která pracuje jako účetní ve škole, vnukla jiná sběratelka, když viděla, jak je budoucí kolegyni líto vyhodit papíry od vybalených dárků.

„Začněte je sbírat, chce to jen systém,“ doporučila a poradila, jak papíry systematicky třídit podle barev a vzorů a ukládat do průsvitných obalů v deskách.

Vánoce, kam se podíváš

Ovšem kouzlo Vánoc působilo dál a k pohlednicím a balicím papírům začaly přibývat další vánoční předměty, které domů přinášeli také sběratelčin partner Jiří a dcera:

sběratelka osobněsběratelka osobněAutor: Archiv ireceptar.cz

  • staré vánoční skleněné ozdoby, svíčky – klasické voskové i elektrické, vánoční skřipce,
  • vánoční ozdoby z nejrůznějších materiálů (kromě skleněných i ze dřeva, papírmaše, kartonu, různých kovů),
  • formičky na vánoční pečivo, papírové stolní ubrousky s vánočními motivy, dřevěné louskáčky na ořechy,
  • papírové betlémy, stojany na vánoční stromky.

V knihovně má Lenka Urbanová několik titulů věnovaných vánočním zvykům a tradicím, okno obývacího pokoje zdobí vánoční kaktus. Zkrátka Vánoce, kam se podíváš.

Mosazné košíčky na pamlsky zdobily stůl nebo stromek (konec 19. stol.) Mosazné košíčky na pamlsky zdobily stůl nebo stromek (konec 19. stol.) Autor: Archiv ireceptar.cz

Sběratelský advent začíná v lednu

„Přírůstky doplňuji celý rok, hodně mi toho přinese Jirka, který je také sběratelem, ovšem zaměřeným na kaktusy a cestovní doklady. Něco vyměním s jinými sběrateli, něco koupím a koncem roku o Vánocích si pak udělám čas, abych všechny přírůstky utřídila a zdokumentovala.

Převážná většina přírůstků je domácího původu, jen některé skleněné ozdoby pocházejí z Německa. Balicích ozdobných papírů mám asi kolem tisícovky různých vzorů, nejstarší jsou ze sedmdesátých let. Obvykle je dostávám od známých, většinou poté, co z nich vybalili dárky pod stromečkem.

Kolekce stojanů na vánoční stromek zahrnuje i netradiční kousek z 1. poloviny 20. století Kolekce stojanů na vánoční stromek zahrnuje i netradiční kousek z 1. poloviny 20. století Autor: Archiv ireceptar.cz

Stejně zaměřených kolegů sběratelů v Česku není mnoho, papíry si vyměňuji jen s jednou sběratelkou z Brna, která se specializuje na balicí papíry obecně, nejen na vánoční.

Vánoční pohledy samozřejmě sbírám stále, ale každý rok se jich na trhu objeví tolik nových, že jsem se musela specializovat, takže se zaměřuji jen na pohlednice, které vytvořili čeští výtvarníci. Soubor pohlednic ještě doplňují vánoční grafiky.

Originální voskové svíčky v papírové krabičce české firmy Saponia, asi ze 30. let minulého stoletíOriginální voskové svíčky v papírové krabičce české firmy Saponia, asi ze 30. let minulého stoletíAutor: Archiv ireceptar.cz

Samozřejmě náš domek není nafukovací − nedostatek místa trápí asi všechny sběratele, proto sbírám především balicí papíry a vánoční pohlednice, které jsou nejskladnější. Ostatní věci sbírku doplňují. Vánoční atmosféru si tak prakticky můžeme vytvořit kdykoliv během celého roku,“ vypráví s úsměvem Lenka Urbanová, členka Klubu sběratelů kuriozit a Klubu sběratelů pohlednic Orbis Pictus. 

Foto autor

Akční letáky